The New York Times  potwierdził 4 listopada wcześniejsze pogłoski , że Christia Freeland wicepremier Kanady i minister finansów jest główną kandydatką na stanowisko sekretarza generalnego NATO po Stoltenbergu, którego mandat wygasa jesienią przyszłego roku.

Według NYT, UE rozważa kandydaturę kobiety ze swoich państw członkowskich na to stanowisko. Wśród nich są premier Estonii Kaja Kallas, prezydent Słowacji Zuzana Čaputová i była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović. O tę funkcję może ubiegać się również brytyjski minister obrony Ben Wallace, który wcześniej odrzucił zgłoszenie swojej kandydatury na stanowisko premiera.

NYT dodaje, że USA zwykle nie wysuwają własnej kandydatury, ponieważ amerykański generał dowodzi siłami NATO w Europie.

Freeland, która ma ukraińskie korzenie, ma kilka zalet związanych z kandydaturą: biegłość w kilku językach (angielskim, francuskim, włoskim, ukraińskim i rosyjskim),  zdolność do organizowania konferencji prasowych oraz fakt, że zarządzała „złożonymi agencjami”, takimi  jak ministerstwa. Mogłaby więc zostać pierwszą kobietą i pierwszą Kanadyjką na stanowisku sekretarza generalnego NATO.