Republikańska czerwona fala  zamienia się w strużkę, w miarę pojawiania się wyników wyborów śródokresowych w USA:    Demokraci stawili opór Republikanom w zaciętych kampaniach w całym kraju,  w środę zarówno sytuacja w Izbie Reprezentantów , jak i Senacie była nierozstrzygnięta.

Republikanka Mayra Flores z Teksasu, która  przegrała we wtorek, powiedziała, że ​​jej partia musi zmierzyć się z rzeczywistością.

„Czerwona fala się nie wydarzyła” – napisała na Twitterze Flores. „Republikanie i Niezależni zostali w domu. NIE NARZEKAJ NA WYNIKI, JEŚLI NIE WYKONAŁEŚ TEGO, CO DO CIEBIE NALEŻAŁO!”

Konserwatyści już zaczęli winić byłego prezydenta Donalda Trumpa za słabe wyniki. Wielu z popieranych przez Trumpa kandydatów przegrało w kluczowych stanach.

Pomimo powszechnego niezadowolenia i frustracji wyborców, szczególnie w związku z  gospodarką, wybory śródokresowe w 2022 r. przeciągnęły się do późna w nocy bez wyraźnego wskazania kto będzie kontrolował Kongres.

Kontrola nad Senatem zależała w środę od rezultatów w Arizonie, Nevadzie, Wisconsin i Pensylwanii – podczas gdy potencjalnie decydujący wynik w Georgii prawdopodobnie poznamy dopiero po drugiej turze.

Ponieważ stany kontynuowały liczenie głosów w kluczowych okręgach, kontrola nad Izbą Reprezentantów również pozostawała niejasna.

Podobnie jak w poprzednich wyborach, wyborcy wyraźnie podzielili się ze względu na płeć, wykształcenie i typ społeczności. Mężczyźni poparli republikańskich kandydatów do Kongresu przewagą 10 punktów procentowych, kobiety głosowały na Demokratów (+4 punkty). Wyborcy bez college’u (+10 punktów) i mieszkańcy prowincji (+28 punktów) wybierali Republikanów, absolwenci college’ów (+9 punktów), i mieszkańcy miast skłaniali się do Demokratów (+30 punktów)..

Większość grup demograficznych przesunęła się w prawo w porównaniu z wyborami w 2020 roku. Niektóre z najbardziej znaczących zmian nastąpiły wśród grup, które poparły Bidena dwa lata temu. Na przykład kobiety zagłosowały na Bidena 12 punktami w 2020 roku, a na Demokratów w tym roku zaledwie 4 punktami – 8-punktowa zmiana na korzyść Republikanów. Inne znaczące zyski GOP obejmowały wyborców w wieku poniżej 30 lat (przesunięcie 12-punktowe), wyborców czarnoskórych (+15 punktów), Latynosów (+10 punktów), absolwentów uczelni (+11 punktów), umiarkowanych (+11 punktów) i wyborców z przedmieść ( +9 punktów)

oprac. za Fox News