Główny urzędnik medyczny Ontario, dr Kieran Moore, w poniedziałek zarekomendował noszenie maseczek we wszystkich przestrzeniach zamkniętych, w tym w szkołach i punktach opieki nad dziećmi. Nie oznacza to wprowadzenia nakazu noszenia maseczek, a jedynie „zdecydowane zalecenie”. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny nosić maseczkę tylko wtedy, gdy są pod nadzorem dorosłych i potrafią ją samodzielnie założyć i zdjąć.

Rekomendacja jest związana z bardzo dużą liczbą pacjentów w szpitalach dziecięcych, co z kolei jest wywołane zachorowaniami na COVID-19, grypę i wcześniejszym niż zwykle pojawieniem się wirusa RSV (Respiratory Syncytial Virus). Moore mówił podczas konferencji prasowej, że w momencie, gdy zagrożenia nadciągają z trzech stron musimy razem chronić najsłabszych – dzieci, osób starszych i chorych. Urzędnik przypomniał o rutynie z czasów pandemii, która obejmowała codzienną kontrolę swojego stanu zdrowia i pozostawanie w domu, gdy jesteśmy chorzy.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Moore mówił już wcześniej, że jesienią i zimą czeka nas zwiększona zachorowalność na choroby układu oddechowego. Zapowiadał, że może rekomendować noszenie maseczek w określonych sytuacjach, jeśli szpitale zaczną odwoływać operacje, by poradzić sobie z napływem pacjentów.

O noszenie maseczek apelują też inni urzędnicy medyczni, którzy biją na alarm widząc, że szpitale dziecięce w różnych częściach prowincji zmagają się ze zwiększoną liczbą pacjentów. Zatłoczone są oddziały ratunkowe, oddziały pediatryczne i oddziały intensywnej terapii. Do tego od kilku miesięcy mamy do czynienia z brakiem leków dla dzieci, co przyczynia się do pogorszenia sytuacji w szpitalach, do których trafia więcej dzieci.

Dyrektor Hospital for Sick Children w Toronto, dr Ronald Cohnadded, prosi mieszkańców Ontario o trzy rzeczy: noszenie maseczek, zaszczepienie się przeciwko grypie i COVID-19 oraz o nieprzychodzenie do pracy i unikanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, jeśli czujemy się chorzy. O szczepienie się przeciwko grypie apelował też Moore, wymieniając zwłaszcza szczepienia dzieci powyżej 6 miesiąca życia, kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi, pracowników służby zdrowia, osób starszych i przewlekle chorych.

Szpital SickKids ogłosił w piątek, że będzie ograniczał liczbę wykonywanych operacji, by skierować personel do pracy tam, gdzie jest najwięcej pacjentów. Już i tak odwoływane są operacje planowe, które nie są najpilniejsze i nie są zaliczane do tych ratujących życie. Cohnadded powiedział, że słowa takie jak „kryzys” i „bezprecedensowy” już nam się osłuchały, ale nie może tego określić inaczej: mamy rekordowe liczby dzieci na oddziałach ratunkowych, na regularnych oddziałach pediatrycznych i na intensywnej terapii. Dzieci, które trafiają do szpitala, są bardzo chore, a na oddziale intensywnej terapii aż 38 małych pacjentów jest podłączonych do respiratora.

Children’s Hospital of Eastern Ontario w Ottawie otworzył drugi pediatryczny oddział ratunkowy i również był zmuszony do odwoływania operacji.

W niedzielę o szczepieniach przeciwko COVID-19 i grypie przypominał premier Doug Ford. Dodał przy tym, by nosić maseczkę, jeśli tylko jest to możliwe. Pytany o to, czy rząd zamierza wprowadzać nakaz noszenia maseczek, odpowiedział, że będzie stosował się do rekomendacji dr. Moore’a.