Obrońcy praw zwierząt domagają się zakazu importu do Kanady szczeniąt pochodzących z hodowli działających na masową skalę. Zdjęcia i filmy zamieszczona na fejsbuku przedstawiające setki szczeniąt ściśniętych w klatach, które przyleciały transportem z Kijowa, wywołały burzę. 38 psów nie przeżyło lotu. Dziesiątki innych były odwodnione i chore. Samolot wylądował na Pearsonie w piątek po 12 godzinach lotu.

Kanadyjska Agencja Inspekcji żywności potwierdziła, że 13 czerwca w Toronto wylądował samolot ukraińskich narodowych linii lotniczych, który przewoził 500 psów.

Obrońcy praw zwierząt mówią, że psy w takich przesyłkach pochodzą z masowych hodowli, są ściśnięte na niewielkiej powierzchni, przez wiele godzin nie dostają wody ani jedzenia. Tysiące psów rasowych w takich warunkach przylatują do Kanady z Ukrainy i innych krajów Europy Wschodniej. Są potem sprzedawane za grube pieniądze np. na Kijiji. Paws for Hope twierdzi, że taka masowa hodowla odbywa się też w Kanadzie, to wielomilionowy biznes, który będzie działał, dopóki ludzie nie przestaną kupować szczeniąt z wątpliwych źródeł.

Ukraine International Airlines napisały na fejsbuku, że zbadają incydent i wprowadzą potrzebne zmiany, żeby takie sytuacje nie powtórzyły się w przyszłości.