Przewodniczący komisji ds. ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych wydał 23 listopada orzeczenie oddalające kilka wniosków prawników reprezentujących organizatorów Konwojów Wolności, w tym związanych z zarzutem, że osoba niosąca nazistowską flagę podczas zeszłorocznego zimowego protestu pracowała dla firmy public relations.

„Freedom Corp. podniosła poważne zarzuty dotyczące Enterprise Canada, nie mając wystarczających dowodów” – powiedział komisarz Paul Rouleau, wyjaśniając swoje orzeczenie.

„Chociaż zarzuty Freedom Corp. mogą być kłopotliwe, to nawet gdyby były poparte przekonującymi dowodami, faktem jest, że miałyby one niewielkie, jeśli w ogóle, znaczenie dla kluczowych kwestii, które Komisja musi ustalić”.

Prawnik Freedom Corp, Brendan Miller, na początku tego tygodnia stwierdził , że dyrektor Enterprise Canada, Brian Fox, mógł być osobą, która trzymała nazistowską flagę w pierwszych dniach protestu Freedom Convoy w Ottawie.

Enterprise uznała zarzut jako „całkowicie bezpodstawny i głęboko obraźliwy” i 22 listopada wysłał do Millera list z groźbą pozwu.

W liście stwierdza się, że Fox nie był w Ottawie od 2019 roku, jest członkiem Partii Konserwatywnej i zwolennikiem Pierre’a Poilievre’a.

Freedom Corp złożyła wniosek do komisji o przedstawienie przez Enterprise dokumentów i wezwanie Foxa i innych osób do składania zeznań pod przysięgą.

Miller starał się również uzyskać identyfikację tablicy rejestracyjnej pick-upa, który został sfotografowany z flagą amerykańskich Konfederatów

Rouleau odrzucił próbę uzyskania informacji o tablicy rejestracyjnej jako „bez znaczenia”, a podstawą do poszukiwania informacji uznał za „czystą spekulację”.

Freedom Corp twierdził, że istnieją „podstawy, by podejrzewać, że flagi i rzekomo używający ich demonstranci wcale nie byli protestującymi, ale prowokatorami”.

Prawnicy Freedom Corp złożyli w komisji oświadczenie pod przysięgą od osoby, która twierdzi, że w tamtym czasie miała kontakt z osobą która niosła nazistowską flagę.

Orzeczenie mówi, że osoba weszła na stronę internetową Enterprise po wysłuchaniu zarzutów w tym tygodniu i zidentyfikowała Foxa jako  tego człowieka.

Freedom Corp złożyła również wniosek do komisji o ujawnienie w całości zestawu dokumentów rządu federalnego.

Rząd ujawnił jedynie  nieistotne fragmenty.

Sędzia stwierdził jednak, że nie widzi żadnego pożytecznego celu w nakazywaniu zniesienia redakcji”.

Jednym z dokumentów jest e-mail z 12 lutego od ministra ds. gotowości na wypadek sytuacji nadzwyczajnych Billa Blaira do  szefowej  jego gabinetu Zity Astravas w sprawie interakcji z protestującymi. Cała treść wiadomości e-mail jest zaczerniona.

Innym dokumentem jest e-mail z 12 lutego od Mary-Liz Power, doradcy premiera Justina Trudeau, z tematem „RE: Aktualizacja protestu – sobota, 12 lutego 2022 r.”. E-mail został wysłany do pracowników Kancelarii Premiera, w tym Katie Telford i Briana Clow. Cała treść wiadomości e-mail jest zaczerniona.