Rząd Forda planuje odwołać się od decyzji sądu w Ontario unieważniającej ustawę, która ograniczała podwyżki płac dla pracowników sektora publicznego, bardziej znaną jako Bill 124.

Rzecznik prokuratora generalnego Douga Downeya powiedział CBC News, że prowincja analizuje decyzję i że jej zamiarem jest odwołanie się.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W decyzji wydanej we wtorek przez Ontario Superior Court stwierdzono, że ustawa o ochronie zrównoważonego sektora publicznego dla przyszłych pokoleń narusza Kartę Praw i Wolności.

Ustawa, jak stwierdzono w orzeczeniu, “nie jest rozsądnym ograniczeniem prawa, które może być wyraźnie uzasadnione w wolnym i demokratycznym społeczeństwie zgodnie z art. 1 konstytucji”.

Sędzia Markus Koehnen powiedział, że prawo narusza prawa skarżących do wolności zrzeszania się i rokowań zbiorowych, w sposób, który nazwał “istotną ingerencją”.

Koehnen powiedział, że Ontario nie wyjaśniło, dlaczego konieczne było naruszenie konstytucyjnych praw do nałożenia ograniczeń płacowych, a jednocześnie zapewnienie obniżek podatków lub zwrotów z tablic rejestracyjnych ponad 10 razy większych niż oszczędności wynikające ze środka ograniczającego płace.

Sędzia powiedział również, że Ontario może swobodnie zająć stanowisko w negocjacjach zbiorowych, że nie może zapłacić więcej niż jeden procent podwyżek płac. Zamiast tego wydaje się, że Ontario niechętnie zajęło takie stanowisko, ponieważ mogłoby to doprowadzić do strajków.

“Jak zauważono, prawo do strajku jest chronione konstytucyjnie” – napisał Koehnen. “Chociaż niewygodne, prawo do strajku jest składnikiem wolnego i demokratycznego społeczeństwa”.

We wrześniu Biuro Odpowiedzialności Finansowej stwierdziło, że ustawa 124 pozwoli zaoszczędzić prowincji 9,7 miliarda dolarów na wynagrodzeniach i płacach w sektorze publicznym. Ale jeśli prawo zostanie uchylone i uchylone, może to kosztować prowincję 8,4 miliarda dolarów w ciągu pięciu lat, w tym potencjalne 2,1 miliarda dolarów płatności wstecz  dla większości pracowników, którzy   zostali nim dotknięci.