73-letni mężczyzna, który śmiertelnie postrzelił pięć osób w ekskluzywnym wieżowcu mieszkalnym na północ od Toronto w Vaughan, Ont., użył półautomatycznego pistoletu, a ofiary znaleziono na kilku różnych piętrach budynku, poinformowała w poniedziałek policja.

Na konferencji prasowej w poniedziałek po południu w kwaterze głównej policji regionalnej York w Aurora w Ontario jej szef Jim MacSween zidentyfikował zamachowca jako Francesco Villa.

Villi został zastrzelony na trzecim piętrze, powiedział MacSween.

Powiedział, że funkcjonariusz, który zastrzelił Villi, jest 24-letnim weteranem policji regionalnej w York i „najprawdopodobniej ratował życie dzięki swoim działaniom”.

MacSween dodał, że policja nie może jeszcze zidentyfikować ofiar. Trzech mężczyzn i dwie kobiety – wszyscy mieszkańcy budynku mieszkalnego – zostało zabitych, a trzy z tych osób były członkami zarządu kondominium. Postrzelona została również 66-letnia kobieta, która w poniedziałek nadal przebywała w szpitalu.

Motyw  pozostaje przedmiotem dochodzenia. Fnkcjonariusze przybyli na miejsce zdarzenia w ciągu trzech minut i 21 sekund od pierwszego wezwania.

Zamachowiec mieszkał w budynku. Rzeczniczka Specjalnej policyjnej jednostki dochodzeniowej Kristy Denette, powiedziała dziennikarzom, że mężczyzna został zabity podczas interakcji z policją na korytarzu i że odzyskano broń. Denette nie potrafiła powiedzieć, czy broń została nabyta legalnie.

Ofiarą przebywającą w szpitalu jest żona Johna DiNino, prezesa zarządu budynku i prezesa Amalgamated Transit Union (ATU) Canada.