Najnowsze dane Statistics Canada dotyczące eksportu towarów pokazują, że Kanada odnotowała w listopadzie deficyt handlowy w wysokości 41 milionów dolarów, pomimo prognoz wzrostu

Eksport spadł o 2,3%, a import również spadł o 2,1%.

Według departamentu spadek był częściowo spowodowany spadkiem eksportu sektora energetycznego o 4,7% w wyniku spadku cen, jednak większość mierzonych sektorów również odnotowała znaczne spadki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Niższe ceny były przyczyną spadku eksportu gazu ziemnego (-13,1%), co zbiegło się z relatywnie łagodnymi listopadowymi temperaturami w Stanach Zjednoczonych, a także rosnącym wydobyciem w tym kraju” – napisali analitycy.

Po produktach energetycznych uplasowały się dobra konsumpcyjne oraz pojazdy silnikowe i części do nich. Jedynymi sektorami, które odnotowały wzrost z miesiąca na miesiąc, były rybołówstwo i produkty spożywcze oraz produkty z metali i minerałów niemetalicznych.

W odpowiedzi na raport starszy ekonomista Capital Economics Stephen Brown przewidział dalsze osłabienie eksportu i importu.

„Niższe ceny surowców zniwelowały nadwyżkę w handlu towarami, podczas gdy spadki wolumenu eksportu i importu stanowią zagrożenie dla wstępnych szacunków, że PKB wzrósł w listopadzie” – napisał Brown. „Najnowsze badania sugerują, że wielkość eksportu i importu będzie się dalej osłabiać”.

Ekonomiści przewidywali, że Kanada może wejść w recesję na początku 2023 roku – jeśli już nie jest w recesji.

Prezes Banku Kanady, Tiff Macklem , powiedział ostatnio, że wzrost liczby miejsc pracy może pomóc złagodzić część bólu związanego z przewidywanym spowolnieniem gospodarczym.