29 grudnia oficerowie w Pacific Institution, więzieniu federalnym o średnim rygorze w Kolumbii Brytyjskiej, znaleźli gołębia z tajemniczą przesyłką. Niewielka przesyłka w formie przypominającej plecak była przyczepiona do ptaka. Gołąb został zauważony na ogrodzonym podwórku, na które więźniowie wychodzą regularnie w czasie wolnym.

Przesyłka, którą dostarczył gołąb, zawierała około 30 gramów metamfetaminy.

Correctional Service of Canada (CSC) potwierdziło przejęcie kontrabandy, nie ujawniając jednak żadnych szczegółów trwającego śledztwa. Służba powtarza, że przeciwdziała napływowi narkotyków do zakładów karnych. Prowadzi przeszukania osadzonych, gości, budynków i cel.

W ostatnich latach głównymi narzędziami przemytu zakazanych substancji do więzień były drony. W listopadzie i grudniu stwierdzono co najmniej pięć takich przypadków w Ontario: 7 grudnia w Collins Bay Institution, 26 listopada w Joyceville Institution oraz 10 listopada, 14 listopada i 2 grudnia w Warkworth Institution.

Na początku listopada strażnicy w Mission Institution w Kolumbii Brytyjskiej zestrzelili drona, który przenosił m.in. narkotyki i telefony komórkowe.