Większość kopalń, hut i innych prywatnych firm nie ma obowiązkowej polityki szczepień, w przeciwieństwie do sektora publicznego. Podczas gdy pracownicy rządowi muszą udowodnić, że są zaszczepieni przeciwko COVID-19, w sektorze prywatnym sytuacja jest zupełnie inna. Prawie żaden z największych pracodawców przemysłowych północno-wschodniego Ontario, jak Huta Algoma w Sault Ste. Marie, nie wymaga szczepień.

Vale, z około 4000 pracownikami w Sudbury, nie odpowiedział na pytania CBC, ale komórka United Steelworkers Local 6500 twierdzi, że nie ma żadnej polityki.

Tak jest również w Glencore w Sudbury, gdzie około 1000 górników i pracowników hut jest reprezentowanych przez związek zawodowy Mine Mill. „To bardzo polaryzujący problem dla wielu ludzi” – mówi prezes związku Eric Boulay. „Zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się, ale to ” nadal jest twoje ciało i nadal masz prawo decydować o tym, co się w nim dzieje i mieszanie do tego zatrudnienia nie jest rozsądne naszym zdaniem” – powiedział.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nakaz szczepień jest również rzadki w przemyśle leśnym północnego Ontario.

Żaden z 2000 pracowników leśnych, których reprezentuje United Steelworkers Local 1-2010 nie musi przedstawiać dowodu szczepienia. Eacom oferuje pracownikom pięciu tartaków w północnym Ontario premię w wysokości 350 dolarów za wykonanie zaszczepienie się, ale nie planuje, aby było to obowiązkowe.

„Nadal wierzymy, że szczepienia są najlepszą bronią, jaką mamy, ale nie chcemy jej forsować i nie chcemy zmuszać pracowników” – mówi Jean Brodeur, dyrektor ds. public relations i komunikacji, dodając, że zamiast tego skupiają się na  myciu rąk, maskowaniu i fizycznym dystansowaniu.

Koleje są jednym z wyjątków, ponieważ są regulowane federalnie. Po 1 listopada CN Rail będzie odsyłać do domu nieszczepionych pracowników bez wynagrodzenia

„Nasi członkowie są bardzo zdenerwowani i słusznie. Uważają, że firma nie powinna mieć prawa zmuszać ich do zaszczepienia się”, mówi Lyndon Isaak, prezes Teamsters Canada Rail Conference. „Martwimy się tym. Myślę, że CN również się martwi. Mogą mieć poważny niedobór siły roboczej już 1 listopada”.

  za cbc