Kancelaria Premiera (PMO) ogłosiła, że ​​Kanada kupi amerykański system obrony przeciwrakietowej dla Ukrainy i powita prezydenta USA Joe Bidena z wizytą w marcu.
Wiadomość pojawiła się podczas szczytu przywódców Ameryki Północnej w Meksyku we wtorek, po spotkaniu premiera Justina Trudeau i Biden.

​​Kanada kupi dla Ukrainy zaawansowany system rakiet ziemia-powietrze (NASAMS). System obrony przeciwrakietowej został zaprojektowany i opracowany wspólnie przez amerykańską firmę zbrojeniową Raytheon i norweską firmę Kongsberg Defence & Aerospace. „NASAMS zapewnia obrońcom przeciwlotniczym dostosowany do potrzeb, najnowocześniejszy system obronny, który może zmaksymalizować ich zdolność do identyfikowania, atakowania i niszczenia obecnych i rozwijających się samolotów wroga, bezzałogowych statków powietrznych i pojawiających się zagrożeń związanych z pociskami manewrującymi” — mówi Raytheon w Internecie strona informacyjna.

Kanada przekazała Ukrainie ponad 3,4 miliarda dolarów pomocy wojskowej i humanitarnej od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zarządził zintensyfikowaną inwazję na ten kraj w lutym 2022 roku.

Zdaniem krytyków, Kanada za 400 mln dol. kupi Ukrainie system, którego sama potrzebuje Armia kanadyjska wciąż czeka na taki sprzęt. Kanadyjskie Siły Zbrojne nie mają takiego sprzętu od ponad dekady. Darowizna będzie kosztować kanadyjskich podatników około 406 milionów dolarów.
„Kanada solidaryzuje się z Ukraińcami, którzy heroicznie walczą przeciwko nielegalnej i nieuzasadnionej inwazji Rosji” – powiedziała minister obrony Anand. „Przeznaczyliśmy ponad 1 miliard dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, a dziś posuwamy się naprzód z pierwszą darowizną Kanady w postaci systemu obrony powietrznej dla Ukrainy. Kanada będzie nadal współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, a także innymi sojusznikami i partnerami, aby zająć się priorytetami obronnymi Ukrainy w perspektywie krótko- i długoterminowej – w tym w zakresie sprzętu o wysokich możliwościach, takiego jak NASAMS”. Anand nie wyjaśniła, w jaki sposób rząd był w stanie działać tak szybko, zdobywając system obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy, podczas gdy podobny projekt dla armii kanadyjskiej nadal nie został zrealizowany.

Ale jej biuro dodało w oświadczeniu: „Kontynuujemy prace nad zamówieniami naziemnego sprzętu obrony powietrznej dla kanadyjskich sił zbrojnych – a minister Anand jest zdeterminowana, aby to zrobić, zgodnie z naszą polityką obronną”.

Armia kanadyjska od 2012 roku nie ma zdolności obrony powietrznej i przez ostatnią dekadę próbowała przekonać rządy do zakupu takiego sprzętu.

Armia kanadyjska została wyposażona w 1989 roku w najnowocześniejszy wówczas system przeciwpancerny obrony powietrznej znany jako ADATS. Został zakupiony w celu ochrony baz w Niemczech przed atakiem Rosjan, ale wkrótce po dostarczeniu ADATS zimna wojna się skończyła i systemy zostały wysłane z powrotem do Kanady. ADATS był sporadycznie używany do zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym do ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami z powietrza podczas szczytu G8 w Albercie w 2002 roku. Jednak w obliczu cięć budżetowych zarządzonych przez konserwatywny rząd armia ogłosiła, że ​​wycofuje ADATS ze służby w 2012 roku.

To posunięcie pozostawiło Siły Kanadyjskie bez podstawowego systemu obrony powietrznej. Oficerowie armii przyznali wówczas, że decyzja była ryzykowna, ale służby uznały, że jest ona do zaakceptowania w krótkim okresie. Wojsko miało plany wprowadzenia nowego systemu obrony powietrznej około 2017 roku, ale projekt ten nie został zrealizowany.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Justinowi Trudeau za darowiznę we wtorek na Twitterze. „Drogi @JustinTrudeau, twoje prawdziwe przywództwo w walce o demokrację i prawa człowieka zostało ponownie wyraźnie udowodnione” – powiedział Zełenski. „Dziękujemy za pomoc w ochronie naszego nieba. NASAMS zamówione dla nas przez Kanadę będzie silną tarczą dla naszych miast i obywateli.”