Z wielkim smutkiem i ciężkim sercem miasto Mississauga informuje o odejściu byłej burmistrz Hazel McCallion. Odeszła spokojnie krótko po godzinie 6:30 dzisiaj, 29 stycznia 2023 roku w domu z rodziną u boku. Hazel McCallion miała 101 lat. – czytamy w komunikacie wydanym przez miasto Mississauga.

„Dziś razem z naszymi mieszkańcami, personelem i kolegami z Rady opłakujemy odejście matriarchini  Mississaugi, Hazel McCallion, najdłużej sprawującej urząd burmistrza naszego pięknego miasta” – napiała burmistrz Bonnie Crombie. „Hazel była nie tylko moją mentorką i politycznym wzorem do naśladowania, ale zainspirowała wiele kanadyjskich kobiet do wejścia do polityki. Pozostawiła niezatarty ślad w naszym mieście, a jej dziedzictwo będzie odczuwalne przez następne pokolenia. Wszyscy powinniśmy starać się naśladować jej przykład. Dziś dołączam do wszystkich mieszkańców Mississauga, składając szczere kondolencje rodzinie i przyjaciołom Hazel”.

Tutaj pełne oświadczenie burmistrz Crombie.

Hazel McCallion pełniła funkcję burmistrza miasta Mississauga przez 36 lat, od listopada 1978 do listopada 2014. Od czasu odejścia z urzędu burmistrza udzielała się w University of Toronto Mississauga, Sheridan College, Greater Toronto Airports Authority, Ontario Women’s Hockey Association, była zatrudniona między innymi przez rząd Ontario i Revera Incorporated.

Ustalenia dotyczące pofrzebu zostaną podane, gdy będą dostępne. Zamiast kwiatów rodzina McCallion poprosiła o przekazanie datków na rzecz Trillium Health Partners Foundation lub Hazel McCallion Charitable Foundation for Arts, Culture and Heritage.

Hazel McCallion urodziła się 14 lutego 1921 roku w Port Daniel w prowincji Quebec, małej społeczności rybackiej na półwyspie Gaspe. Grała zawodowo w hokeja aż do przeprowadzki do Toronto, gdzie przez 19 lat pracowała dla  Canadian Kellogg.

W 1967 roku   poświęciła się polityce. Była burmistrzem Streetsville od 1970-1973. W 1974 roku Streetsville, Port Credit i miasto Mississauga połączyły się, tworząc miasto Mississauga. McCallion został wybrany na trzeciego burmistrza Mississaugi w 1978 roku.

W 1979 roku, zaledwie rok po objęciu stanowiska burmistrza, McCallion nadzorowała ewakuację ponad 230 000 mieszkańców miasta z powodu zagrożenia chlorem i chemikaliami po eksplozji wykolejonych wagonów kolejowych, co zostało ochrzczone jako „cud Mississauga”. McCallion wygrała  12  wyborów samorządowych i otrzymała przydomek „Hurricane Hazel” ze względu na swoją wytrwałość i chęć wprowadzenia zmian w swoim mieście. Pełniąc urząd burmistrza Mississauga, potroiła populację, prowadząc miasto bez długów. Jest byłym przewodniczącym, honorowym przewodniczącym i honorowym członkiem wielu komitetów i stowarzyszeń w całej Kanadzie, takich jak Stowarzyszenie Gmin Ontario i Światowa Konferencja Burmistrzów oraz Światowy Turniej Hokejowy Kobiet.

Została wprowadzona do Mississauga Sports Hall of Fame w 2001 r., mianowana członkiem Orderu Kanady w 2005 r., Orderu Ontario w 2021 r., A w 2005 r. Zajęła drugie miejsce jako burmistrz świata. W 2014 r. McCallion jest autorką jej autobiografii, Hurricane Hazel – życie z celem. Od ustąpienia ze stanowiska pod koniec swojej kadencji w 2014 roku pracowała jako Chief Elder Officer w Revera Incorporated, została mianowana Specjalnym Doradcą Uniwersytetu Toronto Mississauga (UTM) i została mianowana pierwszym rektorem Sheridan College. W 2016 roku 14 lutego został przemianowany na Hazel McCallion Day w całej prowincji Ontario na cześć urodzin McCallion. Przez całe życie zawsze wspierała młodzież i jej rozwój, broniąc wielu spraw, aby zapewnić młodym ludziom możliwości.

Była na wielu polonijnych uroczystościach, brała udział przy rozpoczynaniu budowy kościoła Maksymiliana Kolbe, witała polskich uchodźców, osiedlających się w Mississaudze w latach 80. i 90.