Admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, powiedział, że Sojusz jest gotowy do bezpośredniej konfrontacji z Rosją.

„Rob Bauer podkreśla, że ​​NATO jest przygotowane do bezpośredniej konfrontacji z Rosją i przyznaje, że zbrojenie jest najwyższym priorytetem Sojuszu. Przyznaje również, że organizacja utraciła monopol na inicjatywę wojskową”.

Bauer przypomniał, że podczas ubiegłorocznego szczytu NATO w Madrycie Sojusz podjął decyzję o utworzeniu czterech dodatkowych wielonarodowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie.

„To ważny sygnał dla Rosji… Że jesteśmy przygotowani, jeśli zdecydują się pójść za NATO. To jest czerwona linia. Jeśli jest czerwona linia, to ta, że Rosjanie przekraczają nasze granice” – powiedział przewodniczący NATO Wojskowego.

Bauer powiedział, że kraje NATO powinny dostosować cywilną produkcję przemysłową do potrzeb wojska i wyraził poparcie dla idei „gospodarki wojennej w czasie pokoju”.

Dodał, że jego zdaniem strategiczne cele Rosji wykraczają poza Ukrainę, a Moskwa chce przejąć terytorium byłego Związku Radzieckiego.

Zapytany, czy NATO obawia się eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej, Bauer powiedział, że o ile początek rosyjskiej agresji stanowił eskalację, to dążenie Ukrainy do odzyskania terytoriów, które słusznie do niej należą, nie jest eskalacją.

„Jeśli [Rosjanie] zakończą dziś wojnę, nie będzie eskalacji” – podkreślił Bauer.

Rob Bauer powiedział , że Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie.

 

za Ukraińska Prawda