Fraser Institute opublikował raport zatytułowany Taxes, Innovation, and Productivity Growth, z którego wynika, że kanadyjska innowacyjność nie ma się zbyt dobrze. W porównaniu z 15 innymi krajami na podobnym poziomie rozwoju w Kanadzie widać tendencję spadkową.

W 2014 roku wartość kanadyjskiego globalnego wskaźnika innowacyjności należała do czołówki w pierwszej światowej dziesiątce. Do 2022 Kanada spadła na miejsce 12. Teraz najwyższe miejsca zajmują Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Niemcy, Finlandia, Korea i Stany Zjednoczone.

„Innowacje są głównym czynnikiem poprawy produktywności i standardów życia, ale niestety kanadyjskie osiągnięcia w zakresie innowacyjności przez ostatnie 10 lat pozostawiają wiele do życzenia”, mówi Steven Globerman, współautor raportu. Zwraca uwagę na niekorzystny system podatkowy, który należy do najbardziej zniechęcających wśród krajów rozwiniętych.

W rankingu oceny podatków korporacyjnych Kanada spadła z miejsca 8. w 2014 roku na 12. w 2022. Pod względem podatku dochodowego od osób fizycznych był to spadek z miejsca 11. na 13.

W tym samym czasie Stany Zjednoczone wzmocniły swój wskaźnik innowacyjności i wspięły się z miejsca 6. w 2014 na miejsce 2. w 2022. Jeśli chodzi o podatki korporacyjne, to USA zaliczyły awans z 15. na 9. miejsce, a podatek dochodowy od osób fizycznych – z 12. na 4.

Globerman podkreśla, że takie warunki sprzyjają odpływowi wysoko wykwalifikowanych pracowników z Kanady do Stanów. W ten sposób mało atrakcyjne warunki podatkowe mogą poważnie ograniczać zdolności innowacyjne Kanady.