Szefowa RCMP Brenda Lucki zapowiedziała przejście na emeryturę, w przyszłym miesiącu ustąpi ze stanowiska. Lucki poinformowała w komunikacie, że podjęła ten krok z powodów osobistych.

„Kocham RCMP i uwielbiałem być 24. komisarzem. Jestem niesamowicie dumna, że miałam okazję przewodzić tej zasłużonej organizacji i być świadkiem  ogromnej pracy wykonywanej każdego dnia przez jej wszystkich pracowników od wybrzeża do wybrzeża do wybrzeża i na całym świecie” – powiedziała.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Lucki, który został zaprzysiężony 16 kwietnia 2018 r., powiedział, że siły narodowe poczyniły „wielkie postępy” w spełnianiu oczekiwań Kanadyjczyków, społeczności i partnerów policyjnych.

To był trudny rok dla ustępującej komisarz, kiedy musiała się zmierzyć z zarzutami o ingerencję polityczną i była krytykowana za wystąpienia przed  komisjami parlamentarnymi.

Rok 2022 zakończyła w obliczu wezwań do rezygnacji  — w tym ze strony konserwatystów   i ministra sprawiedliwości jednej prowincji.

Jej dymisja zastopuje na kilka tygodni przed opublikowaniem raportu sędziego Paula Rouleau z prac komisji śledczej w sprawie zasadności wprowadzenia ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych.

Minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino podziękował Lucki za lata służby.