Organ, który reguluje 100 000 agentów i brokerów nieruchomości w Ontario, wzywa ich do większej czujności podczas weryfikacji tożsamości klienta, w związku z falą oszukańczych sprzedaży domów i kredytów hipotecznych w rejonie Toronto.

Notatka Rady ds. Nieruchomości w Ontario (RECO) , wysłana we wtorek po południu, przypomina członkom, że są prawnie zobowiązani do sprawdzenia, czy strony transakcji są tymi, za które się podają.

„Odgrywasz kluczową rolę w ochronie interesów swoich klientów i integralności transakcji na rynku nieruchomości” – czytamy w notatce.

„Do twoich obowiązków… należy również nieustanna czujność na wszystko, co wydaje się podejrzane lub niespójne”.

Notatka pojawia się zaledwie kilka tygodni po tym, jak CBC News opublikowało serię raportów , z których wynikało, że dziesiątki domów w rejonie Toronto zostały obciążone hipotekami bez zgody właścicieli lub zostały sprzedane bez ich wiedzy. CBC News wie o co najmniej sześciu nieruchomościach, które zostały nieuczciwie sprzedane.

W takich przypadkach właściciele często przebywali poza krajem i wynajmowali swoje domy, zanim osoby podające się za właścicieli wystawiły je na sprzedaż. Policja prowadzi dochodzenie.

Rejestrator RECO, Joseph Richer, powiedział w oświadczeniu, że ostrzeżenie zostało wydane, ponieważ rzekome oszustwa „sprawiają ogromne problemy ofiarom”.

Jednym z zaleceń zawartych w notatce jest, aby agenci potwierdzili, że dana osoba wygląda jak na zdjęciu na ich dokumencie identyfikacyjnym i czy „wiek wydaje się rozsądny”.