Przywódca federalnych konserwatystów Pierre Poilievre komentując werdykt komisji badającej zasadność wprowadzenia stanu wyjątkowego na początku 2022 roku powiedział, że,  premier Justin Trudeau podzielił Kanadyjczyków swoimi wystąpieniami i działaniami przeciwko Freedom Convoy. Przewodniczący komisji sędzia Paula Rouleau uznał, że wykorzystanie ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych do powstrzymania protestów konwoju było uzasadnione.

Na konferencji prasowej w Calgary 17 lutego Poilievre nie podważał ustaleń Rouleau, ale oskarżył rządzących liberałów o stosowanie taktyki dzielenia społeczeństwa zamiast skupiania się na ważnych kwestiach narodowych.

„Po ośmiu latach Justina Trudeau wszystko wydaje się popsute. Ale zamiast naprawiać te rzeczy lub przynajmniej brać odpowiedzialność za ich stan faktyczny, premier stara się dzielić ludzi i odwracać uwagę” – powiedział Poilievre.

„Więc myśli, że jeśli będziesz się bać sąsiada, zapomnisz, że nie stać cię na zapłacenie czynszu; jeśli boisz się kierowcy ciężarówki, może zapomnisz, że jesteś głodny i oderwiesz wzrok od faceta, który spowodował ten problem”.

Poilievre odniósł się do komentarzy liberalnego posła Joëla Lightbounda, który powiedział 8 lutego 2022 r., że jego rząd podjął decyzję o zastosowaniu polityki pandemicznej „klinowania, dzielenia” w czasie wyborów w 2021 r.

Zauważył również, że były liberalny minister finansów Bill Morneau powiedział w styczniu, że nakazy szczepień nie powinny być wykorzystywane jako klin polityczny, i zacytował wicepremier Chrystię Freeland, która powiedziała, że ​​pandemia była „polityczną szansą” do wprowadzenia krajowego programu opieki nad dziećmi.

„Naprawdę jestem przekonana, że COVID stworzył okno możliwości politycznych” – powiedziała.
Poniżej Christia Freeland na temat zasadności wprowadzenia blokady kont:

Zdaniem Poilievre to upolitycznienie doprowadziło wielu ludzi do „bezradności i desperacji”, i dlatego wzięli oni udział w protestach w Ottawie w styczniu i lutym 2022 r.

Lider Partii Konserwatywnej ostał zapytany przez reportera CBC, czy akceptuje ustalenia sędziego Rouleau i czy żałuje swego „poparcia dla konwoju wolności”.

W swojej odpowiedzi Poilievre powtórzył swoją krytykę prezes i dyrektora generalnego CBC Catherine Tait, która powiedziała, że ​​Poilievre podsyca krytykę nadawcy finansowanego przez rząd.

„Przed, w trakcie i po proteście powiedziałem, że potępiam każdego, kto zachowuje się źle, łamie prawo lub blokuje infrastrukturę krytyczną, stojąc po stronie ciężko pracujących ludzi, którzy tak wiele wycierpieli w ciągu ośmiu lat Justina Trudeau i desperacko starali się, aby ich głosy zostały wysłuchane przez polaryzującego i obrażającego ludzi premiera.