Pomimo otrzymania zgody na powrót do domów, ludzie mieszkający w okolicy wykolejenia pociągu i późniejszego niebezpiecznego wycieku chemicznego w miejscowości East Palestine  w stanie Ohio  nadal niepokoją sią o stan swego zdrowia, podobnie jak Kanadyjczycy mieszkający na północnym brzegu jeziora Erie.

Minął ponad tydzień, odkąd pociąg przewożący niebezpieczne materiały wykoleił się w północno-wschodnim Ohio, w pobliżu granicy z Pensylwanią i po drugiej stronie jeziora Erie.

Około 50 wagonów towarowych Norfolk Southern Railroad, niektóre przewożące toksyczny chlorek winylu i inne niebezpieczne chemikalia, wypadło z torów w hrabstwie Columbiana wieczorem 3 lutego.

Mieszkańcom i okolicom Wschodniej Palestyny, małego miasteczka liczącego około 5000 mieszkańców, nakazano ewakuację. Początkowo władze obawiały się, że na miejscu mogą wybuchnąć, ale ostatecznie udało im się usunąć zawartość pięciu cystern wypełnionych chlorkiem winylu, niezwykle łatwopalną substancją używaną do produkcji plastiku.

Spuszczono chemikalia do rowu  a następnie podpalono je tworząc gęstą czarną chmurę dymu.

Na konferencji prasowej we wtorek po południu gubernator Ohio, Mike DeWine, przedstawił aktualne informacje na temat sytuacji. Towarzyszyli mu członkowie Agencji Ochrony Środowiska Ohio (EPA), Departamentu Zasobów Naturalnych Ohio, Departamentu Zdrowia Ohio i innych departamentów stanowych.

Mary Mertz, dyrektor ds. Zasobów naturalnych w Ohio, powiedziała, że ​​poza wstępnymi doniesieniami o 3500 martwych rybach w okolicy, nie było  więcej niepotwierdzonych doniesień o martwych dzikich zwierzętach.

„Dobrą wiadomością jest to, że żaden z tych gatunków nie jest zagrożony” – powiedziała. „ Nie mamy żadnych dowodów na to, że gatunki inne niż wodne ucierpiały z powodu wykolejenia”.

Mówiąc o potencjalnym zanieczyszczeniu wód gruntowych w okolicy, Tiffani Kavalec, szef Wydziału Wód Powierzchniowych w Ohio EPA, powiedziała dziennikarzom, że pobliska rzeka do miejsca katastrofy, Sulphur Run, „pozostaje skażona, ale jesteśmy przekonani, że sytuacja jest opanowana. ” Dr Bruce Vanderhoff, dyrektor Departamentu Zdrowia Ohio, zapewnił obywateli, że większość chemikaliów w wycieku to lotne związki organiczne (LZO), z którymi ludzie mają kontakt każdego dnia.

Jedynym pytaniem, na które grupa nie mogła odpowiedzieć, było to, w jaki sposób chmura toksycznego dymu powstała w wyniku wypalenia chemicznego może wpłynąć na sąsiednie obszary.

Poproszeni o odpowiedź, urzędnicy powiedzieli, że testy przeprowadzone w najbliższej okolicy wykazały bezpieczny poziom jakości powietrza, nawet podczas pożaru, ale nie mogą zapewnić, że nie będzie  długoterminowych zagrożeń  dla sąsiednich miast, stanów i pobliskich regionów Kanady.

David Epp, konserwatywny poseł reprezentujący Chatham-Kent-Leamington – region wzdłuż jeziora Erie, który leży w promieniu 300 kilometrów (186 mil) od East Palestine ​​– nazwał incydent „tragicznym”, ale powiedział, że jego zespół nie ma żadnych konkretnych informacji, które należy przekazać Kanadyjczykom mieszkającym w pobliżu obszaru wycieku.
Wielu mieszkańców Ohio pozostaje ostrożnych, a ludzie mieszkający zarówno wewnątrz, jak i poza obszarem ewakuacji zgłaszają martwe zwierzęta domowe  a także problemy zdrowotne.