Na wtorkowej konferencji prasowej w Ottawie premier federalny Justin Trudeau zasugerował, że Kanadyjczycy mogą ponownie zacząć podróżować poza granice kraju już na początku lata  i że Kanada dostosuje się do innych krajów w zakresie wszelkich dokumentów potrzebnych do jakiejś formy certyfikacji szczepienia przeciwko COVID-19.

Trudeau poinformował jego rząd będzie współpracował z innymi krajami w celu “stworzenia wszelkich potrzebnych dokumentów podróży”.

„Kiedy ludzie znów zaczną podróżować, być może tego lata, jeśli wszystko pójdzie dobrze, rozsądne byłoby, gdybyśmy współpracowali z partnerami na całym świecie w sprawie jakiegoś dowodu szczepień” „Pracujemy  z sojusznikami, szczególnie w Europie, nad tym [paszportami szczepionek lub dokumentacją]. Ale ostatecznie to do każdego kraju należy określenie, jakich wymagań oczekują od przybywających podróżników ”.

Lider Bloku Québécois, Yves-François Blanchet popiera pomysł paszportu szczepionki na podróże międzynarodowe, ale Stany Zjednoczone nie wydają się być zainteresowane współpracą z innymi krajami w zakresie takiej dokumentacji.

Internetowa ankieta Légera przeprowadzona na początku kwietnia sugerowała głęboki podział zarówno wśród Kanadyjczyków, jak i Amerykanów, jeśli chodzi o pomysł „paszportów” szczepień

Okazało się, że 52 procent kanadyjskich respondentów poparło tak dowód szczepienia, w porównaniu z 43 procentami Amerykanów.