25 lutego, br. uczniowie Szkoły Polskiej im. gen. J. Hallera wzięli udział w IX Edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego pod nazwą “Czarowanie Słowem”. Konkurs przygotowały i poprowadziły polonistki: pani Lidia Łęcka i pani Edyta Budz. W skład Komisji Konkursowej weszły panie: Krystyna Mancewicz, Grażyna Styczeń, Edyta Budz i Lidia Łęcka.

Dyrektor szkoły, pani Sylwia Krupa skierowała serdeczne podziękowania do młodych artystów za ich zaangażowanie i zaprezentowanie wysokiego poziomu a nauczycielom podziękowała za wspaniałe przygotowanie swoich uczniów. Szkolny Konkurs Recytatorski „Czarowanie słowem” na stałe wpisał się już w życie szkoły i odbywa się zawsze w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego.

Warto dodać, że konkurs od lat cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie, co roku, bardzo licznie biorą udział w eliminacjach klasowych. Chętnych jest tak wielu, że nauczyciele mają już na etapie eliminacji klasowych bardzo trudne zadanie, ponieważ można wybrać tylko trzech laureatów z każdej klasy. Celem konkursu jest rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów, promowanie talentu dzieci i młodzieży, pobudzanie aktywności twórczej i przede wszystkim popularyzacja literatury pięknej. Jest to także wspaniała okazja, aby odkryć nowe talenty; szczególnie jeśli chodzi o młodsze klasy. Wybór laureatów bardzo ważny, ponieważ laureaci szkolnych eliminacji reprezentują szkołę w konkursach międzynarodowych i Konkursie Recytatorskim Fundacji Władysława Reymonta, która corocznie odbywa się w Hamilton.

Warto wspomnieć, że uczennica klasy III SP, Olivia Ahn zajęła 1 miejsce w międzynarodowym konkursie “Słowem Polska” pod patronatem Pierwszej Damy RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy (jako jedyna z całej Kanady) a aż 5 uczniów Szkoły Polskiej im. Gen. J. Hallera zostało laureatami zeszłorocznej 52. Edycji Konkursu Recytatorskiego Fundacji; w tym: Magdalena Horwatek, Kamil Maleszyk, Sophie Skolarczyk, Kaya Lach i David Czechowski. Uczniowie Szkoły w Toronto wystąpili ponadto już w kilku edycjach programu profesora Jana Miodka “Słownik polsko@polski”.

Szkoła Polska im. gen J. Hallera stale się rozwija i przyciąga coraz liczniejszą grupę zainteresowanych nauką języka polskiego zgodnie z polskim programem nauczania. Od 1 lutego, br. szkoła może poszczycić się także oddziałem dziecięcym – 5. i 6 – latków.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: https://toronto.orpeg.pl/ i szkolnego facebooka.

Sylwia Krupa

DyrektorSzkoły Polskiej w Toronto