Premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby oświadczył, że jest „zdumiony”, iż Health Canada przyznało firmie zajmującej się produkcją  marihuany prawo do posiadania, produkcji, sprzedaży i dystrybucji kokainy.

Firma Adastra Labs w Langley w Kolumbii Brytyjskiej podała w oświadczeniu, że 17 lutego Health Canada wyraziło zgodę na zmianę w ramach licencji sprzedawcy substancji kontrolowanych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Eby powiedział na konferencji prasowej w czwartek że „jeśli Health Canada rzeczywiście to zrobiło”, agencja federalna zrobiła to bez konsultowania z  rządem BC lub powiadamiania prowincji. Premier powiedział, że prowincja skontaktuje się z Health Canada w celu uzyskania odpowiedzi.

„To nie jest częścią naszego planu” – dodał odnosząc się do wysiłków mających na celu powstrzymanie śmiertelności z powodu przedawkowania – w 2022 roku w BC umierało z tego powodu średnio ponad sześć osób dziennie.

Dekryminalizacja do 2,5 grama narkotyków, w tym kokainy, rozpoczęła się w BC 31 stycznia, po tym jak rząd federalny zatwierdził to  jako jeden z kilku kroków do walki z kryzysem narkotykowym

Liczba zgonów gwałtownie wzrosła, gdy opioidowy fentanyl stał się dominującym nielegalnym narkotykiem. Lider opozycji w Kolumbii Brytyjskiej poinformował, że posunięcie to „legalizuje handel kokainą”
Adastra powiedziała w oświadczeniu, że zmieniona licencja pozwala firmie „wchodzić w interakcje” z maksymalnie 250 gramami kokainy i importować liście koki w celu wytworzenia i syntezy tej substancji.