Kanadyjskie Stowarzyszenie Szefów Policji poparło senacką ustawę, która umożliwi pobieranie próbek  DNA i przechowywanie ich w rządowej bazie danych także od sprawców przestępstw bez użycia przemocy

Ustawa S-231, jest w drugim czytaniu. Jeśli ta ustawa zostanie przyjęta, da policji większy zakres możliwości legalnego zbierania DNA od wszystkich przestępców, obejmując osoby skazane za jakiekolwiek przestępstwo zagrożone karą pięciu lat lub więcej lat więzienia, takie jak jazda pod wpływem alkoholu, włamanie i  kradzież ponad 5000 $.

Kanada ma już  ustawę o  DNA z 2000 r., która umożliwia pobieranie próbek DNA od przestępców skazanych za brutalne przestępstwa, takie jak morderstwo, napaść na tle seksualnym lub porwanie.

Według RCMP obecnie ponad pół miliona profili DNA jest przechowywanych przez państwo.

Według Blacklock’s Reporter , szefowie policji twierdzą, że ustawa Senatu S-231 pomogłaby wyeliminować niesłuszne wyroki skazujące, a projekt ustawy jest „szansą na zwiększenie skuteczności banku danych dla organów ścigania”.

Chociaż można argumentować, że pobieranie próbek DNA od osób skazanych za przestępstwo jest godne pochwały i moralnie akceptowalne, wielu nadal obawia się, że ciągłe rozszerzanie uprawnień organów ścigania stanowi zagrożenie dla prywatności.

Stało się to szczególnie niepokojące dla Kanadyjczyków, kiedy premier Justin Trudeau powołał się na ustawę o sytuacjach nadzwyczajnych w celu stłumienia protestu Freedom Convoy w 2021 r., Co pozwoliło RCMP nakazać bankom zamrożenie kont obywateli związanych z protestem bez nakazu sądowego.

Później w 2021 r. Kanadyjska Agencja Służb Granicznych (CBSA) wezwała do utworzenia „Biura ds. Biometrii i Zarządzania Tożsamością”, aby umożliwić rządowi śledzenie i monitorowanie danych osobowych podróżnych, w tym informacji medycznych, takich jak stan szczepień.

W innych krajach, takich jak Hiszpania, uprawnienia zostały jeszcze bardziej rozszerzone, aby umożliwić policji korzystanie z oprogramowania do automatycznego rozpoznawania twarzy w celu  identyfikowania podejrzanych.