Eksperci ostrzegają, że rezygnacja Kanady z paktu wojskowego obejmującego trzech jej najbliższych sojuszników jest objawem większego problemu w postrzeganiu tego kraju przez sojuszników

Prezydent USA Joe Biden ma dołączyć do premierów Wielkiej Brytanii i Australii na   konferencji prasowej, aby ogłosić kolejne kroki umowy AUKUS.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Obejmie to sformalizowanie amerykańskich i brytyjskich planów pomocy Australii w rozwoju floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące działań Chin na Pacyfiku.

Rząd Trudeau odmówił podania informacji, czy Kanada została zaproszona do przyłączenia się do AUKUS i bagatelizował jej znaczenie, nawet gdy część kanadyjskiego establishmentu wojskowego i zagranicznego apelowała do włączenia się Kanady.

Profesor Canadian Forces College, Paul Mitchell, uważa, że ​​wykluczenie Kanady odzwierciedla postrzeganie  jej najbliższych sojuszników, jako niepewnej co do swoich celów w regionie Indo-Pacyfiku.

Analityk obrony David Perry z Canadian Global Affairs Institute twierdzi, że jest to również znak, is sojusznicy   Kanady są coraz bardziej zmęczeni odmową poważnego traktowania obrony narodowej i bezpieczeństwa.

za Canadian Press