Raport komisji finansów Izby Gmin zaleca ministrowi finansów Chrystii Freeland, aby „zamknęła rosnącą lukę w dochodach” za pomocą nowych podatków. Tymczasem według Blacklock’s Reporter dane Bank of Canada (BoC) pokazują, że  luka w dochodach wcale nie rośnie.

„Niektóre osoby podczas prowadzonych przesłuchań komisji wezwały rząd do zajęcia się rosnącymi nierównościami dochodowymi” — czytamy w raporcie “Reagowanie na wyzwania naszych czasów”, zalecały „podjęcie kroków w celu zlikwidowania rosnącej luki w dochodach i wygenerowania dochodów w celu sfinansowania programów ograniczania ubóstwa poprzez zlikwidowanie luk podatkowych i położenie kresu wykorzystywaniu jurysdykcji o niskich podatkach lub niechętnych współpracy do celów podatkowych, opodatkowaniu skrajnego bogactwa i wprowadzeniu podatku od nadmiernych zysków, w tym nadzwyczajnych zysków związanych z pandemią”.

Tymczasem raport BoC Income Inequality in Canada 2022 wykazał, że nierówności dochodów nie rosną. „Dane pokazują, że nierówności dochodów w Kanadzie znacznie wzrosły w latach 80. i pierwszej połowie lat 90., ale w ciągu ostatnich 25 lat były względnie stabilne” – czytamy w raporcie.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W raporcie zauważono, że przez ostatnie cztery dekady „nierówność dochodów w Stanach Zjednoczonych była wyższa niż w Kanadzie ”.

Konserwatywni posłowie z Komisji Finansów sprzeciwili się wprowadzeniu jakichkolwiek nowych podatków. „Konserwatyści nie zgadzają się z tym raportem, ponieważ nie odnosi się on do inflacji i kryzysu kosztów utrzymania wywołanego rosnącymi podwyżkami podatków i wymykającymi się spod kontroli wydatkami liberałów” – powiedział Izbie Gmin konserwatywny poseł Jasraj Singh Hallan (Calgary Forest Lawn, AB). „Z tych powodów nie możemy poprzeć zaleceń zawartych w raporcie”.