McCain Foods ogłosiło, że zainwestuje 600 milionów dolarów w fabrykę w Coaldale w południowej Albercie. To największa światowa inwestycja w historii firmy. Istniejąca fabryka będzie powiększona dwukrotnie. Powstanie przy tym 260 nowych miejsc pracy.

Minister rolnictwa Alberty, Nate Horner, powiedział, że to dobre wieści dla prowincyjnego rolnictwa.

Po zakończeniu rozbudowy zakład będzie zatrudniał 485 osób na godziny i na stałą umowę.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W Coaldale położonym niedaleko Lethbridge mieszka 8215 osób. Fabryka McCaina powstała w miasteczku w 2000 roku. W ramach rozbudowy budynki zostaną wyposażone w panele słoneczne, planowane jest też postawienie wiatraków, tak by zasilanie zakładu pochodziło w 100 procentach ze źródeł odnawialnych. Do tego planowane jest generowanie biogazu w oczyszczalni ścieków i recykling wody.

W ciągu ostatnich pięciu lat McCain przeznaczył 157 milionów dolarów na rozbudowę dwóch fabryk w Nowym Brunszwiku, 100 milionów na budowę pierwszej fabryki w Brazylii, 200 mln dol. na rozbudowę zakładu w Idaho i 300 mln na nowy zakład w stanie Waszyngton.

Większość frytek produkowanych w Coaldale będzie trafiać na rynek północnoamerykański. Tylko niewielka ilość będzie przeznaczona na eksport do Azji i Ameryki Łacińskiej.