Przyszłość Credit Suisse wisi na włosku,  intensyfikują się wysiłki na rzecz ratowania banku dotkniętego przez rosnący światowy kryzys bankowy Podobno UBS i BlackRock mają plany przejęcia Credit Suisse

Wysiłki zmierzające do ustabilizowania globalnego systemu bankowego nasiliły się w sobotę.

Szwajcarski bank, który zatrudnia około 5000 pracowników w Londynie , jest wystawiony na sprzedaż – a jego rywal szwajcarski pożyczkodawca UBS chce złożyć ofertę na całość lub część dotkniętego groźbą bankructwa banku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Amerykański gigant inwestycyjny BlackRock podobno ma także plany przejęcia.

Eksperci twierdzą, że każda transakcja musiałaby zostać zawarta przed poniedziałkowym otwarciem rynków finansowych, aby zapobiec dalszej panice.

Los banku ma znaczenie, ponieważ jest to jeden z 30 globalnych banków uznanych za „ważne systemowo” – czyli zbyt duże, by upaść.

Ponad 400 miliardów funtów zostało wymazanych z wartości akcji globalnych banków w zeszłym tygodniu po upadku Silicon Valley Bank w USA.

W swoim budżecie z zeszłego tygodnia kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że zasady wprowadzone od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. oznaczają, że brytyjski system bankowy „pozostaje bezpieczny, zdrowy i dobrze dokapitalizowany”.

Credit Suisse  poniósł stratę w wysokości 8 miliardów funtów w 2021 roku po upadku specjalistycznej firmy finansowej Greensill Capital.

za Daily Mail