Xi Jinping żegnając Władimira Putina powiedział:  „nadchodzi zmiana, która nie miała miejsca od 100 lat… a my jesteśmy na czele”  – Zgadza się – odparł Putin. Daily mail określa te słowa jako “złowieszcze” słowa te z pewnością wywołają alarm na Zachodzie – komentuje.

Wcześniej prezydent Rosji ostrzegł Wielką Brytanię, że  ryzykuje „nuklearne starcie” wysyłając na Ukrainę czołgi i amunicję z zubożonego uranu.

Nadchodzi zmiana, jakiej nie było od 100 lat. I razem napędzamy tę zmianę” – powiedział Xi Putinowi za pośrednictwem swojego tłumacza – słowa z pewnością wywołają alarm na Zachodzie.

„Proszę, uważaj na siebie, drogi przyjacielu” – dodał Xi ściskając serdecznie dłoń Putina, który życzył Xi „bezpiecznej podróży”.

Moskwa i Pekin odrzucają to, co nazywają amerykańskimi próbami stworzenia „jednobiegunowego świata” kontrolowanego przez Waszyngton. Xi zaprosił  Putina do odwiedzenia Chin jeszcze w tym roku.

Kilka godzin wcześniej Putin obiecał odpowiedzieć na brytyjskie plany wysłania na Ukrainę amunicji zawierającej zubożony uran, ostrzegając, że rośnie  ​​ryzyko „zderzenia nuklearnego”.

Putin decyzję Wielkiej Brytanii o wyposażeniu  żołnierzy Kijowa w czołgi Challenger 2 i amunicję ze zubożonym uranem, uznał, za krok w kierunku użycia broni z „komponentem nuklearnym”.

Zubożony uran jest supertwardy, ale może spowodować poważne uszkodzenia spowodowane promieniowaniem, jeśli dostanie się do organizmu – na przykład przez odłamki lub wdychany podczas eksplozji –  co wiąże się ze zwiększoną liczbą przypadków raka i innych chorób w strefach działań wojennych.

Przemawiając po rozmowach z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w stolicy Rosji, Putin powiedział, że będzie „zmuszony do reakcji”, jeśli Wielka Brytania zrealizuje dostawę 14 czołgów bojowych nowej generacji.

„Wielka Brytania zapowiedziała nie tylko dostawę czołgów na Ukrainę, ale także pocisków ze zubożonym uranem” – mówił Putin. „Jeśli tak się stanie, Rosja będzie zmuszona odpowiednio zareagować, biorąc pod uwagę, że Zachód jako całość zaczyna już używać broni z komponentem nuklearnym. Wygląda na to, że Zachód rzeczywiście zamierza walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca” – dodał.

Wielka Brytania w oskarżyła Putina o celową dezinformację dotyczącą jego twierdzeń o „komponentach nuklearnych”, a Ministerstwo Obrony zwróciło uwagę, że „armia brytyjska od dziesięcioleci używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych. Jest to standardowy element i nie ma nic wspólnego z bronią nuklearną ani zdolnościami nuklearnymi”.

Putin przyłączył się również do XI, potępiając pakt bezpieczeństwa znany jako AUKUS, zgodnie z którym Australia opracuje wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią program budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

    „Zrobiono kolejny krok i zostało ich coraz mniej” – powiedział Shoigu. Zapytany, czy oznacza to, że świat jest bliżej zderzenia nuklearnego, odpowiedział: „To nie przypadek, że powiedziałem o krokach. Jest ich coraz mniej.

„Oczywiście Rosja ma coś, czym może na to odpowiedzieć” – powiedział Shoigu dziennikarzom zapytany o amunicję.

Wcześniej rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała ten plan „scenariuszem Jugosławii”, mówiąc, że amunicja spowodowała raka i zatruła środowisko.

Kijów obawia się, że Chiny mogą ostatecznie zdecydować się na zaopatrzenie swojego strategicznego sojusznika w broń, co wpłynie na wynik wojny.

„Podpisaliśmy oświadczenie w sprawie pogłębienia partnerstwa strategicznego i stosunków dwustronnych, które wkraczają w nową erę” – powiedział Xi po rozmowach z Putinem na Kremlu. „Strony wyrażają wielkie zaniepokojenie trwającym zacieśnianiem więzi NATO z państwami regionu Azji i Pacyfiku w kwestiach wojskowych i bezpieczeństwa” – poinformowały Chiny i Rosja.

Putin twierdził również, że 12-punktowy „plan pokojowy” Chin może stanowić podstawę do zakończenia wojny na Ukrainie – posunięcie to spotkało się ze sceptycyzmem w Kijowie i na Zachodzie, a światowi przywódcy kwestionują prawdziwe motywy planu pokojowego Pekinu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział dziś, że Kijów zaprosił Chiny do rozmów i czeka na odpowiedź Pekinu.

„Zaproponowaliśmy Chinom, aby zostały partnerem w realizacji formuły pokojowej. Przeszliśmy przez naszą formułę we wszystkich kanałach. Zapraszamy do dialogu. Czekamy na twoją odpowiedź” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej, dodając: „Otrzymujemy pewne sygnały, ale nie ma jeszcze żadnych konkretów”.

Chiny nie przedstawiły żadnych konkretnych propozycji zakończenia wojny poza 12-punktowym „planem pokojowym”, który obejmował wezwanie do zniesienia zachodnich sankcji, negocjacje prowadzące do zrzeczenia się terytorium przez Ukrainę, wycofanie się NATO ze wschodnich granic i odbudowę która mogłaby przynieść korzyści chińskim wykonawcom.

Xi powiedział we wtorek po rozmowach z Putinem: „Zajmujemy pryncypialne i obiektywne stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego, oparte na celach i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych”.

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oskarżył NATO o chęć zdobycia dominującej siły militarnej na świecie i powiedział, że Moskwa próbuje temu zapobiec. – Dlatego rozszerzamy naszą współpracę z Chinami, także w sferze bezpieczeństwa – powiedział.