RCMP aresztowało 18-latka z Montrealu, który miał zamiar popełnić przestępstwo terrorystyczne. Policja otrzymała wskazówki od FBI. Dom w Saint-Laurent, w którym mieszkał Mohamed Amine Assal, przeszukano, a sam podejrzany uczestniczył w przesłuchaniu poprzez telekonferencję. Przyjął warunki sądu. Nie usłyszał żadnych zarzutów i podejrzenia nie zostały udowodnione. Prokurator zgodził się na uwolnienie podejrzanego, jednak pod kilkoma warunkami. Oskarżony między innymi musi oddać paszport, nie może korzystać z telefonu i komputera, chyba że w celach związanych ze szkołą. Do tego obowiązuje go godzina policyjna i musi nosić nadajnik GPS.

Takie warunki mają na celu przywołanie podejrzanego do porządku i powstrzymanie go od popełnienia przestępstwa. RCMP obawiało się, że Assal popełni przestępstwo terrorystyczne lub będzie ułatwiał działalność terrorystyczną, a przesłankę ku temu stanowiła jego aktywność w mediach społecznościowych. Na kilka wpisów w różnych mediach społecznościowych i aplikacjach służących do komunikacji zwróciło uwagę FBI.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

RCMP rozpoczęło dochodzenie 14 marca. Policyjne dokumenty mówią o tym, że użytkownik aplikacji Telegram kryjący się pod nazwą @abujoe000 planował działania terrorystyczne na rzecz ISIS. Osoba ta uległa radykalizacji i znajdowała się w grupie sześciu osób, które uległy namowom do „przeprowadzenia ataku”. @abujoe000 planował atak i potajemnie próbował namówić innych, by dołączyli do niego.

RCMP przekazało, że śledztwo wciąż trwa i zarzuty mogą być postawione w późniejszym terminie. Assal ma się stawić w sądzie 4 maja.