Senat uchwalił ustawę wdrażającą zaktualizowaną umowę o wolnym handlu Kanady z Ukrainą, torując drogę do jej wejścia w życie.

Ustawa przeszła bez poparcia ani jednego konserwatywnego senatora, którzy głosowali podobnie jak lider torysów Pierre Poilievre i reszta jego posłów w Izbie Gmin.

Konserwatyści twierdzą, że głosowali przeciwko ustawie, ponieważ umowa handlowa mówi, że oba kraje, które mają wprowadzoną cenę emisji dwutlenku węgla, będą promować ustalanie opłat za emisję dwutlenku węgla.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wieloletni deputowany z Manitoby, James Bezan, powiedział, że przyszły konserwatywny rząd będzie renegocjował umowę, aby nie zawierała ona żadnych odniesień do opłat za emisję dwutlenku węgla.

Premier Justin Trudeau wielokrotnie oskarżał konserwatystów o porzucenie Ukrainy i pójście w ślady części amerykańskich republikanów, którzy próbowali zablokować pomoc dla Ukrainy.

Minister handlu Mary Ng powiedziała, że zaktualizowana umowa jest konieczna, aby pomóc Ukrainie odbudować się po wojnie, którą toczy od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 roku. Od lutego 22 roku Kanada przeznaczyła 13 mld dol. na pomoc dla Ukrainy.