Francuskojęzyczne kuratorium oświaty w rejonie Ottawy chciałoby sprawdzi, jak efektywna jest nauka przez cztery dni w tygodniu zamiast przez pięć. W takim eksperymencie miałyby wziąć udział dzieci z dwóch szkół w przyszłym roku szkolnym – jeśli oczywiście prowincja zatwierdzi ten pomysł.

W wydanym w czwartek oświadczeniu Conseil des écoles catholiques du Centre-Est (CECCE) pisze, że rodziny mogłyby wybierać dla swoich dzieci 4- lub 5-dniowy tydzień nauki. Rok szkolny dla dzieci uczących się w systemie 4-dniowym zaczynałby się tydzień wcześniej, kończył trzy dni później, a każdego dnia lekcje trwałyby o 38 minut dłużej. W ten sposób uzyska się tę samą liczbę godzin kształcenia co w przypadku tradycyjnego 5-dniowego tygodnia nauki.

Kuratorium twierdzi, że będzie to jedyne miejsce w Ontario z takim harmonogramem nauki i prawdopodobnie jedno z pierwszych w Ameryce Północnej. Mniej dni nauki w tygodniu ma zapewniać lepszą równowagę między szkołą a życiem pozaszkolnym oraz ma dobrze wpływać na zdrowie i samopoczucie. Kuratorium podkreśla, że zarówno uczniowie, jak i pracownicy, będą mogli poświęcać więcej czasu rodzinie, znajdą czas na rozwijanie zainteresowań, na sport i rekreację, na wizyty lekarskie, dokształcanie i po prostu odpoczynek.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Do 10 kwietnia kuratorium czeka na opinie rodziców.

4-dniowy tydzień nauki miałby być uruchomiony w École élémentaire catholique l’Étoile-de-l’Est w Orléans oraz w École élémentaire catholique Saint-Rémi w Kanata.