Kanadyjska Agencja Podatkowa chce w przyszłym uruchomić automatyczne wypełnienie rozliczeń podatkowych. Na razie ma to być projekt pilotażowy. Celem nowego programu ma być ułatwienie wypełniania zeznań podatkowych Kanadyjczykom o niskich dochodach i umożliwienie im korzystania z należnych ulg i zwrotów podatkowych.

Informacja o automatycznym wypełnianiu rozliczeń znalazła się w nowym budżecie federalnym. Rząd podkreśla, że chce, by Kanadyjczykom żyło się lepiej i taniej.

Na razie nie podano żadnych szczegółów, jak nowy program miałby funkcjonować ani jak podatnicy mogliby uzyskać do niego dostęp.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Nie będzie to pierwszy program automatycznego wypełniania rozliczeń. Od 2018 roku CRA oferuje darmową usługę File My Return. Wypełnienie rozliczenia odbywa się automatycznie na podstawie odpowiedzi udzielonych przez podatnika przez telefon. Z usługi mogą skorzystać tylko określone grupy podatników.

Teraz przy okazji nowego budżetu rząd ogłosił, że liczba Kanadyjczyków, którzy mogliby się kwalifikować do skorzystania z File My Return, zostanie zwiększona do 2025 roku do 2 milionów osób. To prawie trzy razy tyle co obecnie.