Policja w Ottawie dokonała w piątek kilku aresztowań po tym, jak oddziały prewencji zmierzyły się z protestującymi,  gdy ciężarówki  próbowały przedostać się na Wzgórze Parlamentarne.

 

 

Protestujący przybyli w piątek po południu w ramach rajdu „Rolling Thunder”, zorganizowanego przez Freedom Fighters Canada, grupę protestującą przeciwko nakazom COVID-19.

Wielu protestujących uczestniczyło również w trzytygodniowej demonstracji „Konwój Wolności”, która na początku tego roku zablokowała centrum Ottawy.

Zaczęło się dość spokojnie, od znajomych okrzyków „Wolność!” kiedy uczestnicy  tańczyli na Wellington Street, głównym podjeździe przed Parliament Hill. Uczestnicy w eskorcie policji. przemaszerowali także przez ByWard Market

Ale wczesnym piątkowym wieczorem policja dostała ostrzeżenia przed dużym konwojem, który próbuje przedostać się do centrum miasta. Wkrótce setki demonstrantów stłoczyły się wokół dużych ciężarówek i kamperów.

Protestujący krzyczeli „Trzymaj linię”, próbując odepchnąć policjantów od pojazdów. Policja stopniowo próbowała odepchnąć tłum od ciężarówek  Widziano, jak policja dokonuje aresztowań na ulicy. Niektóre pojazdy pozostawione same sobie, a taktyczny policyjny pojazd opancerzony eskortował na miejsce lawetę.

Grupa „Rolling Thunder” zapewnia że „spokojnie celebrują wolność” i sprzeciwia się usunięciu weteranów z National War Memorial podczas „Konwoju Wolności”. ”

Wiele twarzy w tłumie rozpoznano jako protestujących kilka miesięcy wcześniej w ramach „Konwoju Wolności”.

Angela Manella z North Bay  była w stolicy kraju,  w lutym zaprotestować przeciwko nakazom szczepień. Powiedziała, że ​​wróciła, ponieważ nakazy federalne nadal obowiązują.

„Moje doświadczenie z protestu w konwoju było takie, że było tyle miłości i więzi i po prostu taka dobra energia” – mówiła Manella w piątek obok Centennial Flame.

„Chcę kontynuować tę energię  aby nadal bronić nas wszystkich”. Powiedziała, że ​​wśród protestujących w konwoju w lutym istniało poczucie wspólnoty i to może być częścią tego, co ich ponownie łączy.

Inni, którzy zgromadzili się w pobliżu Pomnika Wojny, powiedzieli, że są w Ottawie tylko w ten weekend, aby uhonorować weteranów, których policja usunęła w lutym z tego miejsca wraz z resztą protestujących .

„To głównie parada, by uhonorować ich za to, co zrobili, wstawili się w słusznych sprawach” – powiedział protestujący w czarnej skórzanej kamizelce, który identyfikowałby się tylko jako Mario.

Oczekuje się, że po piątkowym wiecu konwój motocykli  przejedzie w sobotę przez centrum miasta, z przystankiem pod Pomnikiem Wojny i kolejnym wiecem na Wzgórzu Parlamentarnym.

Według policji pojazdy nie będą wpuszczane do strefy, w której znajduje się pomnik wojny  i Parlament, ani nie będą mogły zatrzymywać się na trasie, ale uczestnicy mogą przejść przez obszar.

Ottawska policja obiecała, że ​​nie pozwoli na kolejną „nielegalną okupację” miasta, że ​​nie będzie tolerancji dla długotrwałych protestów, a wszelkie obozowiska zostaną zlikwidowane.

Do godziny 16 w piątek urzędnicy miejscy poinformowali, że wystawili 185 mandatów i odholowali 20 pojazdów związanych z rajdem.

Oświadczenie na stronie internetowej „Rolling Thunder” przypisywane organizatorowi Neilowi ​​Sheardowi mówi, że protestujący planują odjechać w niedzielę i nie popierają „blokad, utrudniania wykonywania obowiązków przez policję, niszczenia mienia lub nienawiści”

Oświadczenie zachęca również  do przestrzegania prawa i nawołuje, by podczas zgodnego z prawem protestu w Ottawie, szerzyć jak najwięcej pokoju, miłości i patriotyzmu wśród  rodaków”

za City News