Osiągnięto ugodę w wysokości 14,7 miliona dolarów w pozwie zbiorowym wniesionym przeciwko archidiecezji rzymskokatolickiej w Montrealu, a sędzia zostanie poproszony o podpisanie umowy w nadchodzących tygodniach, powiedział w czwartek prawnik powodów.

Pozew, złożony w 2019 roku i zatwierdzony przez Sąd Najwyższy Quebecu w 2021 roku, dotyczył ofiar wykorzystywania seksualnego popełnianego przez księży i ​​świeckich pracowników archidiecezji od 1940 roku.

Główny powód w pozwie zbiorowym był ofiarą Briana Bouchera, odsuniętego od pełnienia funkcji księdza, który został skazany za wykorzystywanie seksualne dwóch chłopców pod jego nadzorem. W 2019 roku został skazany na osiem lat więzienia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Porozumienie obejmuje nadużycia ze strony księży diecezjalnych, ale nie księży należących do określonych zakonów, powiedział Alain Arsenault, prawnik powodów.

Powiedział, że ugoda będzie teraz musiała zostać zatwierdzona przez Sąd Najwyższy Quebecu w nadchodzących tygodniach i że prawdopodobnie zostanie poproszony o opóźnienie, aby umożliwić zgłoszenie się maksymalnej liczby ofiar.

Będzie obowiązywał limit zapisów, a ludzie będą musieli wiedzieć, że po określonej dacie nikt nie będzie mógł uzyskać odszkodowania od archidiecezji.

Umowa obejmuje maksymalnie 123 ofiary, powiedział Arsenault, liczba ekstrapolowana na podstawie tych, które zgłosiły się do tej pory. Zaznaczył jednak, że liczba ta może być znacznie wyższa. Powiedział, że jeśli zgłosi się więcej ofiar, umowa zostanie ponownie otwarta w celu wynegocjowania dodatkowych funduszy.

Archidiecezja Montrealu wyraziła zadowolenie z porozumienia.

„Mamy nadzieję, że ta umowa zostanie zatwierdzona przez sąd i mamy nadzieję, że pozwoli ofiarom spokojniej kontynuować trudny proces kojenia” – napisano w krótkim oświadczeniu.