Prezydenci Brazylii i Chin podkreślają znaczenie stosunków dwustronnych w rozmowach mających na celu wzmocnienie wymiany handlowej.

Brazylia jest członkiem bloku BRICS

Do piątkowego spotkania w Pekinie doszło w drugim dniu wizyty Luli w Chinach, najważniejszym partnerze handlowym Brazylii. Rozmowy koncentrowały się w dużej mierze na powiązaniach handlowych i innych formach współpracy, ale według chińskiego nadawcy państwowego CCTV. poruszyły także konflikt na Ukrainie, gdzie przywódcy zgodzili się co do potrzeby wynegocjowania porozumienia ,

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Jako wszechstronni partnerzy strategiczni, Chiny i Brazylia mają rozległe wspólne interesy” – powiedział Xi, według chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. „Chiny… postrzegają te stosunki jako wysoki priorytet w swoim programie dyplomatycznym” – dodał.

W piątek prezydent Brazylii poinformował na Twitterze, że podpisał z Chinami umowy dotyczące m.in. energii odnawialnej, agrobiznesu, technologii informatycznych, zdrowia i infrastruktury.
Oba rządy podpisały 15 umów lub protokołów ustaleń, które obejmują budowę szóstego satelity służącego do monitorowania Amazonii oraz rozwój technologii dla telekomunikacji 5G, internetu i cyberbezpieczeństwa.

Uzgodniono również, że „zbadane zostaną mechanizmy promowania współpracy dwustronnej w zakresie badań naukowych i technologicznych oraz innowacji przemysłowych”. Obejmowałoby to wspólne działania badawczo-rozwojowe między instytucjami publicznymi, prywatnymi i akademickimi oraz wymianę naukowców i artykułów naukowych.

Oba  kraje są głównymi partnerami gospodarczymi, a dwustronna wymiana handlowa wyniosła w 2022 r. 150 miliardów dolarów.

Brazylia eksportuje do Chin głównie rudę żelaza, soję i ropę naftową, podczas gdy urządzenia półprzewodnikowe mają największy udział w chińskim eksporcie na rynek brazylijski.

Wizyta Luli w Chinach następuje po styczniowych wizytach w Argentynie i Urugwaju oraz w lutym w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem .