Po tym, jak 16 kwietnia Twitter uznał Canadian Broadcasting Corporation (CBC) jako organizację „medialną finansowaną przez rząd”, premier Justin Trudeau skrytykował Partię Konserwatywną , zarzucając, że wielokrotnie atakowała ona publicznego nadawcę.

CBC zamknęła tymczasem swe konta na Twitterze.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Myślę, że to wiele mówi o Partii Konserwatywnej Kanady. Decydują się na ciągłe ataki na niezależne organizacje medialne” – powiedział Trudeau 17 kwietnia w odpowiedzi na pytanie reportera.

Według Twittera etykieta „media finansowane przez rząd” jest używana w przypadku placówek, w których „rząd zapewnia część lub całość finansowania placówki i może mieć różny stopień zaangażowania rządu w treści redakcyjne”.

CBC, które otrzymało ponad 1,2 miliarda dolarów z funduszy federalnych w roku podatkowym 2021-22, powiedziało, że odrzuca to etykietowanie.

Po tym, jak Twitter oznaczył CBC w nocy 16 kwietnia, przywódca konserwatystów Pierre Poilievre napisał na Twitterze, że CBC zostało „oficjalnie ujawnione jako„ media finansowane przez rząd ”” i że „teraz ludzie wiedzą, że to propaganda Trudeau, a nie wiadomości”.

Poilievre wielokrotnie obiecywał, że jeśli zostanie wybrany na premiera, zlikwiduje dofinansowanie CBC.

Twitter umieścił również etykiety „media finansowane przez rząd” w National Public Radio (NPR) w Stanach Zjednoczonych i British Broadcasting Corporation (BBC) w Wielkiej Brytanii. Etykieta BBC została później zmieniona na „media finansowane ze środków publicznych”, ponieważ BBC jest finansowana z opłat licencyjnych.

11 kwietnia Poilievre napisał list do Twittera z prośbą , aby platforma zastosowała tę samą etykietę do kont na Twitterze „różnych kont CBC związanych z wiadomościami, w tym @CBC, @CBCNews i @CBCAlerts”.