Produkt krajowy brutto Chin wzrósł o 4,5% w pierwszym kwartale roku, napędzany zwiększoną konsumpcją i sprzedażą detaliczną, po tym jak władze nagle porzuciły rygorystyczną strategię „zero-COVID”.

Według rządowych danych opublikowanych we wtorek, wzrost gospodarki nr 2 na świecie od stycznia do marca w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. był najszybszy w ubiegłym roku i wyprzedził o 2,9% wzrost  w poprzednim kwartale.

Wzrost PKB następuje wraz z odbiciem konsumpcji, ponieważ ludzie gromadzili się w centrach handlowych i restauracjach po zniesieniu surowych ograniczeń związanych z COVID-19.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W marcu sprzedaż detaliczna towarów konsumpcyjnych ogółem wzrosła w ujęciu rocznym o 10,6% a  o 7,1 pkt. proc. w porównaniu z pierwszymi dwoma miesiącami roku.

Produkcja przemysłowa, która mierzy aktywność w sektorach wytwórczym, wydobywczym i użyteczności publicznej, wzrosła w marcu o 3,9% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Inwestycje w środki trwałe — w które Chiny inwestują w infrastrukturę i inne projekty w celu napędzania wzrostu — wzrosły o 5,1% w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Na początku tego roku chiński rząd wyznaczył cel wzrostu gospodarczego na ten rok na „około 5 proc.”. Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy spadł do 3%, hamowany przez kontrole antywirusowe, które spowodowały nagłe blokady i zatrzymały miliony w domach, czasem na całe tygodnie.

W poniedziałek bank centralny Chin utrzymał oprocentowanie swoich jednorocznych pożyczek na niezmienionym poziomie. W zeszłym tygodniu obiecał zwiększyć wsparcie dla gospodarki i utrzymać wystarczającą płynność, aby wesprzeć wzrost.