Dokument informacyjny  federalnych organów ds. zdrowia, w którym przedstawiono uzasadnienie wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko Covid jesienią 2021 r., potwierdzał, że osoby zaszczepione mogą przenosić COVID-19 w takim samym stopniu, jak osoby nieszczepione, niemniej jednak zachęcał do obowiązkowych zastrzyków.

„Pojawiają się pewne dowody dokumentujące, że przypadki COVID-19 (wariant Delta) u w pełni zaszczepionych osób mogą mieć podobne miano wirusa jak przypadki nieszczepione” – czytamy w briefingu przygotowanym przez Health Canada (HC) i Agencję Zdrowia Publicznego Kanady (PHAC).

Dokument nie poddawał w wątpliwość przydatności przymusu szczepień, mimo, że szczepionki COVID-19 nie zatrzymują transmisji i wzywał do stosowaniem masek.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To rodzi pytanie o ich zdolność do przekazywania wirusa innym i potrzebę zastosowania dodatkowych środków, takich jak maskowanie. Nauka o zdolności zaszczepionych osób do przenoszenia będzie nadal ewoluować” – czytamy w dokumencie.

Nauka ewoluowała, a wariant Omicron pojawił się kilka miesięcy później zarażając dużą liczbę ludzi, niezależnie od ich statusu szczepień.

Dokument informacyjny zatytułowany „Fazowe podejście do federalnej polityki szczepień przeciwko COVID-19” został udostępniony w ramach prośby o dostęp do informacji.

W tym czasie premier Justin Trudeau ogłosił zamiar wprowadzenia obowiązku szczepień w sektorach podległych regulacjom federalnym i prowadził kampanię w tej sprawie przed wyborami federalnymi we wrześniu 2021 r.

Epidemiolodzy wiedzieli, że wirus będzie mutował, przez co szczepienia będą coraz mniej chroniły. Stało się to oczywiste w przypadku Omicron, a rząd przyznał to wówczas w dokumentach wewnętrznych.

W dokumencie PHAC z lutego 2022 r. opublikowanym w kontekście postępowania sądowego kwestionującego nakaz szczepień dla podróżujących stwierdzono, że w przypadku mutacji Omicron „skuteczność szczepionki przeciwko zakażeniom, objawom choroby i przenoszeniu przy dwóch dawkach wynosiła początkowo ~<50 do 60%, ale po sześciu miesiącach malała prawie do zera ”.

Wśród innych celów wprowadzenia przez HC / PHAC wymogu w zakresie szczepień była chęć „ustanowienia normy społecznej” i wysłania „ważnego sygnału do zadowolonych ze szczepień lub wahających się Kanadyjczyków”.