Sytuację bezpieczeństwa oceniam jako bardzo złą, bardzo niebezpieczną dla Polski – powiedział o wojnie na Ukrainie gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. podczas debaty strategicznej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

– Kiedy przyglądam się wojnie na Ukrainie, to w krótkiej perspektywie planistycznej, 1-2 lat, “nic nie wskazuje na to, żeby Rosja nie miała pieniędzy na wojnę”. – Te instrumenty finansowe, które posiadała przed wojną, dynamika wydatków oraz efektywność sankcji czy całej złożonej sytuacji ekonomicznej wskazują na to, że Rosja pieniądze na wojnę mieć będzie – dodał.

– Ukraina ma ogromne problemy finansowe. Wiemy, ile potrzebuje miesięcznie. Wiemy, jaka jest pomoc amerykańska, całego cywilizacyjnego Zachodu. Wiemy również, jaka jest pomoc polska w tym obszarze, bo jesteśmy drugim donatorem i chyba powinniśmy być znaczącym inspiratorem dla innych.

Jako żołnierz, mam też obowiązek przedstawiać najbardziej niekorzystny i trudny do realizacji wariant, dając pole dla tych wszystkich, którzy mogą i powinni pomagać Ukrainie, oceniam tę sytuację bezpieczeństwa jako bardzo złą, bardzo niebezpieczną dla Polski – stwierdził Andrzejczak. My po prostu nie mamy amunicji. Przemysł nie jest gotowy do tego, żeby nie tylko wysyłać sprzęt na Ukrainę, ale również uzupełniać nasze zapasy, które topnieją. Ta świadomość nie jest taka, jak tutaj nad Wisłą, i trzeba to absolutnie, bez znieczulenia, przekazywać wszystkim i na wszystkich forach, gdzie tylko jest to możliwe, co zresztą czynię – podkreślił szef Sztabu Generalnego WP.