Czeki lub płatności gotówkowe przekraczające 10 000 dol. nie będą akceptowane w przyszłym roku, co budzi obawy, że rząd pewnego dnia wprowadzi  walutę cyfrową banku centralnego.

Kanadyjska Agencja Skarbowa (CRA) począwszy od 2024 r. nie będzie już zezwalać obywatelom na spłacanie należności podatkowych powyżej 10 000 dol.czekiem i nakaże płatność środkami elektronicznymi zgodnie z nową zasadą, która prawdopodobnie wkrótce stać się prawem.

Od 1917 roku CRA zezwala każdemu, kto ma dług podatkowy, na płacenie „gotówką lub czekiem”, ale od przyszłego roku płatności powyżej 10 000 dol. będą musiały być dokonywane elektronicznie. Wiele osób decyduje się na spłatę większych długów czekiem, ponieważ jest to łatwiejsze i względnie bezpieczne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

CRA nie komentuje, co stanie się z tymi, którzy nie będą przestrzegać nowych zasad.

Ustawa C-47 rządu federalnego premiera Justina Trudeau jest obecnie przedmiotem debaty w Izbie Gmin. Ustawa zawiera klauzulę, która nakazuje elektroniczne płacenie podatków powyżej 10 000 dol..

Niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej Kanady (CPC) kwestionowali, dlaczego potrzebne jest wyeliminowanie płacenia czekiem.

Poseł CPC Marty Morantz powiedział niedawno na spotkaniu finansowym: „Ten artykuł o konieczności płacenia elektronicznie ponad 10 000 $, a co jeśli ktoś nie chce tego zrobić lub nie wie jak?”
Wielu Kanadyjczyków płaci podatki w formie dużych płatności ryczałtowych, które można wygodnie uregulować czekiem. Większość instytucji bankowych ma ograniczenia dotyczące ilości pieniędzy, które dana osoba może wysłać za pomocą elektronicznego transferu środków.

Ankieta przeprowadzona w 2014 roku przez Departament zamówień publicznych wykazała, że ​​około 26% Kanadyjczyków sprzeciwia się nakazowi płatności drogą elektroniczną.

Zmuszanie Kanadyjczyków do płacenia za pomocą elektronicznego transferu środków zamiast czeków pojawia się mniej więcej w tym samym czasie, gdy rządy na całym świecie reklamują zastąpienie gotówki cyfrowymi walutami banku centralnego.