Trzy najważniejsze czynniki przy zakupie domu to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja.

        Często ludzie podejmują decyzję o zakupie domu w oparciu o jego atrakcyjność, zamiast skupić się na jego lokalizacji. To może być spory błąd. Dlaczego lokalizacja jest tak istotna przy inwestycji w nieruchomości?

        Stan techniczny każdego domu można zmienić – a nawet jego rozmiar. Jedyną rzeczą, którą nie można zmienić, jest jego lokalizacja.

        Podaż i popyt to dwa czynniki, które zawsze odgrywają rolę przy wycenie nieruchomości. Podaż domów w ”dobrej” lokalizacjach jest zwykle ograniczona w stosunku do liczby domów oferowanych na sprzedaż w “słabej” lokalizacji.

Dobra lokalizacja tworzy pożądanie, pożądanie tworzy popyt, a popyt podnosi ceny.

        Oto kilka spraw, o których należy pamiętać, szukając świetnej lokalizacji do kupna nieruchomości:

1. Warto rozważyć przyszłość dzielnicy

Każdy, kto rozumie jak działa rynek nieruchomości, wie, że trzeba szukać domu w dobrej (bezpiecznej) dzielnicy. I to jest prawda. Dobra dzielnica zawsze się dobrze sprzedaje. Ale jest też często zbyt droga na nasze obecne możliwości. Bo dobre dzielnice potrafią być kosztowne.

        Dlatego należy obserwować ewolucję miasta i przewidywać, które dzielnice zaczną zyskiwać dobre opinie. By to wiedzieć, warto współpracować z doświadczonym agentem, który potrafi przewidzieć efekt długoterminowej inwestycji.

        Przykład – to okolica Bronte Village. Jeszcze 10 lat temu moi klienci kupowali tam domy poniżej $500,000. Dziś te same domy są warte 1.5 miliona. Ta dzielnica jest teraz jednym z bardziej pożądanych miejsc, szczególnie wśród ludzi, planujących budowę nowych domów. To jeszcze bardziej wpłynie na wzrost cen.

        Czasami opłaca się troszeczkę zaryzykować. Przestać patrzeć na obecny status dzielnicy i zacząć zwracać uwagę na jej przyszłość i potencjał. Wielu agentów nieruchomości powie “kupuj w bezpiecznej i dobrej dzielnicy”. Chociaż to ma sens, to brakuje w tym fundamentów inwestowania w nieruchomości. Tak naprawdę nie jest trudno przewidzieć, która dzielnica pójdzie w górę za 3-4 lata.

        Potrzebne jest jednak doświadczenie i wyczucie rynku. A kupując w takim miejscu, które nabierze rozpędu cenowego za 3-5 lat ma wiele sensu, bo nie płacimy tyle, co w najlepszym miejscu (bo i tak nas często na to nie stać), ale za kilka lat będzie to świetna inwestycja.

2. Millenials

        Zrozumienie, że milenialsi stanowią ponad 60% nabywców, jest niezwykle ważne podczas poszukiwania lokalizacji. Czy obszar, w którym kupujemy, jest atrakcyjny dla tej grupy demograficznej? Jeśli tak, to jest to silny wskaźnik, że inwestujemy w lokalizację, która będzie cieszyć się dużym popytem, a popyt podnosi ceny nieruchomości. Liczba millenialsów, którzy decydują się na zakup zamiast wynajmu, stale rośnie.

        Przeciętny Kanadyjczyk przeprowadza się co 7 lat, więc jeśli zwrócimy uwagę na to, kto będzie prawdopodobnym nabywcą naszego domu w przyszłości, ułatwi naszą decyzję. Jeśli dokonamy zakupu w lokalizacji, która jest atrakcyjna dla największej liczby nabywców, łatwiej będzie ją kiedyś sprzedać. Na co millenials zwracają uwagę w lokalizacji? Cena poniżej $700,000 – $800 000 to punkt odniesienia dla kupujących z tej grupy wiekowej. Szukają oni również dobrych szkół, łatwych dojazdów do pracy i lokalnych udogodnień.

3. Szkoły

        To, co czyni lokalizację tak ważną to fakt, że nie można jej zmienić – również nie można zmienić dystryktu szkolnego, w którym znajduje się nasz dom. Szkoły stanowią zatem bardzo ważną część lokalizacji naszego domu, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że wiele młodych osób kupuje dom, aby założyć rodzinę i szuka dobrego dystryktu szkolnego.

        Szkoły mogą nawet być najważniejszym czynnikiem w wyborze lokalizacji – ponieważ wiele osób w ogóle nie będzie rozważać zakupu domu w miejscu, gdzie szkoły mają nienajlepszą opinię. Bezpiecznym sposobem inwestowania w nieruchomości jest inwestowanie w dobry dystrykt szkolny.

4. Komunikacja

        Łatwy dojazd do pracy to wisienka na torcie dla wielu kupujących. Bez względu na to, czy poruszają się samochodem, rowerem, transportem publicznym, czy też pieszo – czas dojazdu ma wpływ na wybór lokalizacji.

        W większych miastach, jeśli kupimy dom w miejscu, gdzie miasto planuje zbudować nową stację kolejową, odczujemy natychmiastowy wzrost wartości nieruchomości, gdy ta stacja zostanie oddana do użytku. Oczywiście, jeśli mieszkamy bezpośrednio przy torach, to już inna historia, ale krótki spacer do stacji powinien zwiększyć atrakcyjność kupionego domu. Jest również prawdopodobne, że nowa stacja kolejowa przyciągnie inne lokalne udogodnienia, takie jak sklepy spożywcze i restauracje.

        Czas jest najcenniejszym “towarem”, dlatego ludzie zawsze będą płacić, aby go zaoszczędzić. Żyć w odległości dwudziestominutowej jazdy do pracy to ważny czynnik przy wyborze lokalizacji domu. Dlatego tereny blisko autostrad, pociągów lub innych środków łatwego transportu zawsze wydają się zyskiwać na wartości szybciej niż tereny dalej położone. Ludzie uwielbiają myśl o tym, że mogą po prostu dojść do pracy, sklepu spożywczego, restauracji i innych lokalnych udogodnień. To one mają bezpośredni wpływ na ceny nieruchomości w okolicy.

        Sklepy spożywcze, restauracje, zakupy, rozrywka – to niektóre z najważniejszych udogodnień, na które ludzie zwracają uwagę przy zakupie domu. Kupujący chcą mieć te udogodnienia w odległości 5-10 minut drogi.

5. Jak lokalizacja wpływa na wartość nieruchomości?

        Lokalizacja ma największy wpływ na wartość nieruchomości i świadczy o atrakcyjności domu. Lokalizacja zapewnia wygodę w takich sprawach jak dojazd do centrum miasta, lotniska, zakupów i wiele innych. Im bliżej do dogodnych punktów, tym lepiej postrzegana jest lokalizacja i tym bardziej prawdopodobne, że dom będzie zyskiwał na wartości w przyszłości. Ziemia (grunt, działka) jest jedyną rzeczą, której nie można wyprodukować więcej, więc stanowi główny czynnik atrakcyjności, ocenianej przez pryzmat wartości domu.

6. Co jest ważniejsze – lokalizacja czy dom?

        To może być trudna decyzja dla wielu osób, zwłaszcza dla tych, którzy kupują dom po raz pierwszy. Odpowiedź jest prosta – patrzmy na lokalizację. Jest ona ważniejsza niż sam dom, jeśli chodzi o wartość nieruchomości. Natomiast to, który dom będzie dla nas wygodniejszy i spełni nasze wymagania, to już kwestia indywidualna. Często chodzi o cierpliwość, którą warto mieć, by znaleźć nieruchomość w odpowiednim przedziale cenowym, więc nie warto kupić czegokolwiek poza pożądaną lokalizacją! Zawsze możemy wyremontować i zmienić dom pod nasze potrzeby, ale przecież nie da się zaktualizować lokalizacji!

        Jeśli szukamy domu poza pożądaną lokalizacją, musimy się zastanowić, czy będzimy szczęśliwi, żyjąc poza swoim wymarzonym obszarem. Wielokrotnie nasi klienci sprzedają swoje domy, ponieważ chcą być “bliżej” czegoś. Niezależnie od tego, czy chodzi o szkołę, pracę czy ulubione miejsca spotkań, lokalizacja zawsze jest dla ludzi czynnikiem motywującym.

7. Ostateczne wnioski na temat znaczenia lokalizacji:

        Jeśli kupujemy dom, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to wybrać lokalizację. To najważniejszy czynnik przy decyzji o zakupie nieruchomości. Lokalizacja ma znaczenie, nawet miejsce w obrębie dzielnicy będzie miało duży wpływ na wartość kupionego domu. Gdy już wybierzemy ogólny obszar, w którym chcemy mieszkać, warto zacząć szukać konkretnych lokalizacji w ramach tych dzielnic.

        Warto kupić dom w dolnej granicy ceny dla tej dzielnicy, ponieważ pozostałe domy w okolicy podniosą wartość nieruchomości. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest kupowanie w pobliżu wody. Ludzie kochają wodę i stanowi ona czynnik uatrakcyjniający miejsce zamieszkania.

        Ogólny sens moich rozważań skupia się na jednym wątku: kupując nieruchomość, warto wziąć pod uwagę trzy najważniejsze czynniki. Są to zawsze lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja.

        Zapraszam do kontaktu w każdej sprawie, związanej z zakupem czy sprzedażą nieruchomości.

Pozdrawiam,

Maciek Czapliński

905 278 0007