Witamy w Vancouver – mieście gdzie w sklepie kupisz kokainę, crack, heroinę i metamfetaminę…

Witamy w Vancouver, jedynym mieście w Ameryce Północnej, które obecnie serwuje kokainę, crack, heroinę i metamfetaminę w biały dzień, bez żadnych konsekwencji ze strony miasta lub policji.

Niedawno w Kolumbii Brytyjskiej zdekryminalizowano posiadanie niewielkich ilości narkotyków.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Posiadanie niewielkich ilości twardych narkotyków w Kolumbii Brytyjskiej nie jest obecnie „przestępstwem”.

Trzyletni pilotażowy program prowincji rozpoczął się we wtorek 1 lutego 2023, umożliwiając mieszkańcom Kolumbii Brytyjskiej posiadanie niewielkich ilości heroiny, cracku, kokainy, fentanylu, MDMA i metamfetaminy. Mieszkańcy powyżej 18 roku życia mogą mieć łącznie 2,5 grama narkotyków.

„Dorośli […] nie są pociągani do odpowiedzialności karnej, a narkotyki nie są konfiskowane” – napisano w rządowym komunikacie. „Zamiast tego oferuje się im informacje na temat opieki zdrowotnej i społecznej”.

Według prowincji dekryminalizacja zmniejszy piętno związane z używaniem narkotyków i zlikwiduje bariery, które uniemożliwiają uzależnionym dostęp do ratującego życie wsparcia.

Niemal identyczny eksperyment w Oregon nie powiódł się. Stan zdekryminalizował twarde narkotyki, ale mniej niż jeden procent użytkowników narkotyków zdecydowało się na odwyk.

Podobne eksperymenty w USA doprowadziły do wzrostu przestępczości i upadku miejskich dzielnic.