Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował w niedzielę  Grupie Wagnera i armii rosyjskiej tego, co nazwał „wyzwoleniem” miasta Bachmut na wschodzie Ukrainy, wobec którego Rosja używa nazwy  Artemowsk z czasów sowieckich.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Kremla Putin powiedział, że bitwa – najdłuższa i najkrwawsza z 15-miesięcznej wojny – zakończyła się zwycięstwem Rosji, a wszyscy ci, którzy wyróżnili się w niej po stronie Moskwy, otrzymają państwowe odznaczenia .

„Głowa państwa pogratulowała grupom szturmowym Wagnera , a także wszystkim członkom jednostek Sił Zbrojnych Rosji, którzy udzielili im niezbędnego wsparcia i osłony na ich flankach, zakończenia operacji wyzwolenia Artiomowska (Bachmutu)” napisano w oświadczeniu.

Ukraina poinformowała w niedzielę, że nadal walczy o kontrolę nad miastem Bachmut na wschodzie , po tym jak prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że miasto pozostaje „tylko w naszych sercach”.

Zapytany przed spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem w Japonii, czy miasto nadal jest w rękach Ukrainy po tym, jak Rosjanie powiedzieli, że zajęli je w całości, Zełenski powiedział dziennikarzom: „Myślę, że nie”.

Dodał: „Na dziś Bakhmut jest tylko w naszych sercach”.

Rzecznik prasowy Zełenskiego wyjaśnił później, że przywódca odpowiadał na inną część pytania.

„Pytanie reportera: Rosjanie powiedzieli, że wzięli Bachmuta” – napisał na Facebooku Siergiej Nykiforow. „Odpowiedź prezydenta: myślę, że nie”.

Dodał po ukraińsku: „W ten sposób prezydent zaprzeczył pojmaniu Bachmuta”.

Rosja twierdziła w sobotę, że w pełni zdobyła zniszczone miasto na wschodzie Ukrainy, co, jeśli to prawda, oznaczałoby koniec najdłuższej i najkrwawszej bitwy 15-miesięcznej wojny.

„To tragedia” – powiedział Zełenski. „W tym miejscu nic nie ma”.

Atak na w dużej mierze zrównane z ziemią miasto prowadziły oddziały najemników Grupy Wagnera, której przywódca Jewgienij Prigożyn powiedział wcześniej tego dnia, że ​​jego wojska ostatecznie wypchnęły Ukraińców z ostatniej zabudowanej części miasta.

za Jerusalem Post