Premier Justin Trueau wykorzystał spotkanie z premier Włoch Giorgią Meloni, by udzielić jej upomnienia odnośnie do stanowiska jej kraju wobec osób LGBTQ. Media relacjonujące spotkanie zwróciły uwagę, że Meloni była „wyraźnie zirytowana” uwagami Trudeau.

„Oczywiście Kanada jest częściowo zaniepokojona stanowiskiem, jakie Włochy zajmują wobec praw LGBT. Mam nadzieję, że będziemy mogli o tym porozmawiać”, powiedział Trudeau do Meloni.

W oficjalnym oświadczeniu prasowym wydanym przez kanadyjski rząd można przeczytać, że „liderzy wymienili poglądy o tym, jak ważna jest ochrona i obrona praw człowieka, w tym praw osób 2SLGBTQI+”.

Premier Włoch wielokrotnie dobitnie podkreślała, że jest przeciwna indoktrynacji dzieci, ideologii gender, która niesie ze sobą szkody. Przed wyborami w 2022 roku Meloni wypowiadała się na temat upadku struktur i wartości rodzinnych. „Wmawiają nam, że to skandal, jeśli ktoś chce bronić naturalnej rodziny opartej na małżeństwie, zwiększać przyrost naturalny, przypisywać odpowiednią wartość ludzkiemu życiu, wspierać wolność edukacji i sprzeciw wobec ideologii gender. Tymczasem wstydzić powinni się ci, którzy popierają takie praktyki jak „macice do wynajęcia”, aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży albo blokowanie dojrzewania 11-letnich dzieci poprzez podawanie im leków”, mówiła Meloni. Pani premier nie uważa się za osobę transfobiczną. Podkreśla, że broni praw kobiet.