Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kanada i Ukraina pracują nad nowym pakietem pomocy Kijowowi w walce z Rosją.

Zełenski skomentował to na marginesie szczytu G7 w Hiroszimie w Japonii, kiedy został zapytany przez Global News, czy Kanada zrobiła wystarczająco dużo w ostatnich miesiącach, aby wesprzeć ukraiński wysiłek wojenny. „Chciałbym, żebyście zrozumieli, że mamy silne stosunki z Kanadą” – powiedział Zełenski.„Pracujemy nad czymś… czego być może nie można publicznie komentować”.

Premier Justin Trudeau i Zełenski spotkali się wcześniej tego dnia, a po ich rozmowie Kanada nie ogłosiła żadnej nowej  pomocy dla Ukrainy .

Kontrastuje to z sojusznikami, takimi jak Stany Zjednoczone, które ogłosiły pakiet dla Ukrainy o wartości 375 mln USD, obejmujący nową amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone.

W czwartek Kanada ogłosiła dodatkowe sankcje na rosyjskie osoby i firmy. Trudeau powiedział również w niedzielę, że jest otwarty na szkolenie ukraińskich pilotów przez Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne. „Z pewnością nie sprzeciwiamy się pomocy” – powiedział Trudeau.

Od początku wojny Kanada wysłała Ukrainie pomoc i broń o wartości miliardów dolarów, w tym niedawną dostawę ośmiu czołgów Leopard 2