Równość wobec prawa jest kamieniem węgielnym liberalnej demokracji. Ale obecnie sędziowie w całej Kanadzie wydając wyroki muszą brać pod uwagę rasę.

Obecnie osoba oskarżona o przestępstwo, która jest rasy czarnej bądź też jest “urasowiona”, może przedłożyć dokument  Impact of Race and Culture Assessment IRCA — prezentujący w jaki sposób systemowy rasizm doprowadził ich do popełnienia przestępstwa.

Logika kryjąca się za IRCA zakłada, że osoba czarnoskóra jest przedmiotem  nienawiści i że ta nienawiść ogranicza jej możliwości pracy, wynajęcia mieszkania, możliwości zbudowania sensownego i szanującego prawo życia.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dokument taki ma pomóc sędziemu  docenić „pochodzenie” i „historię” skazanego.

Wystarczy wskazać na ogólną historię czarnych ludzi. Dzięki pobłażliwości usrasowieni oraz czarni mogą liczyć na znaczące złagodzenie wymierzonej kary.

Obecnie wśród kanadyjskich obrońców, prokuratorów, sędziów i profesorów prawa przyjmuje się za pewnik, że IRCA jest niezbędnym narzędziem do ograniczenia „nadreprezentacji” czarnych i rdzennych Kanadyjczyków w więzieniach.

„Nawet jeśli przestępstwo jest bardzo poważne, należy wziąć pod uwagę wpływ systemowego rasizmu i jego wpływ na sprawcę”

za The Free Press