Największy i najbardziej zaawansowany łazik, który NASA wysłała “do innego świata”, wylądował  w czwartek na Marsie po 203-dniowej podróży, pokonując 472 miliony kilometrów. Potwierdzenie pomyślnego przyziemienia zostało ogłoszone  o 15:55 czasu EST

Misja łazika Perseverance to ambitny pierwszy krok w próbie zebrania próbek z Marsa i dostarczenia ich na Ziemię.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„To lądowanie jest jednym z tych kluczowych momentów dla NASA, Stanów Zjednoczonych i globalnej eksploracji kosmosu – kiedy wiemy, że jesteśmy u progu odkrycia i ostrzenia  ołówków w celu przepisania podręczników” – skomentował sukces pełniący obowiązki administratora NASA Steve Jurczyk. „Misja Mars 2020 Perseverance uosabia ducha naszego narodu wytrwania nawet w najtrudniejszych sytuacjach, inspirując i rozwijając naukę i eksplorację. Sama misja pomoże nam przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety ”.

Mający mniej więcej rozmiar samochodu, ważący  1026 kilogramów robot-geolog i astrobiolog przeprowadzi kilka tygodni testów swych systemów, zanim rozpocznie dwuletnie  badanie krateru Jezero na Marsie . Podczas gdy łazik będzie badał skały i osady   dna jeziora i delty rzeki Jezero, aby określić geologię regionu i historię jego klimatu , fundamentalną częścią jego misji jest astrobiologia , w tym poszukiwanie śladów dawnego życia mikrobiologicznego.

Krater Jezero o średnicy 45 km znajduje się na zachodnim skraju Isidis Planitia, gigantycznego basenu uderzeniowego na północ od równika marsjańskiego. Naukowcy ustalili, że 3,5 miliarda lat temu krater miał własną deltę rzeki i był wypełniony wodą.

System zasilania, który dostarcza energię elektryczną i ciepło dla Perseverance na eksplorację krateru Jezero, to wielozadaniowy radioizotopowy generator termoelektryczny lub MMRTG. Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) dostarczył go NASA w ramach stałej współpracy w celu opracowania systemów zasilania do zastosowań cywilnych.

Wyposażony w siedem podstawowych instrumentów naukowych , najwięcej kamer, jakie kiedykolwiek wysłano na Marsa, oraz niezwykle złożony system kolekcjonowania próbek – pierwszy tego rodzaju wysłany w kosmos – Perseverance przeszuka region Jezero w poszukiwaniu skamieniałych pozostałości starożytnego mikroskopijnego życia na Marsie.

 

Zestaw czujników Mars Entry, Descent and Landing Instrumentation 2 ( MEDLI2 ) zbierał dane o atmosferze Marsa podczas wejścia, a system Terrain-Relative Navigation autonomicznie kierował statkiem kosmicznym podczas końcowego zniżania. Oczekuje się, że dane z obu systemów pomogą przyszłym misjom lądować na innych planetach w bezpieczniejszy sposób i z większymi ładunkami.

W podwoziu łazika znajdują się również trzy instrumenty naukowe. Radar Imager for Mars ‘Subsurface Experiment ( RIMFAX ) jest pierwszym radarem penetracyjnym na powierzchni Marsa i będzie używany do określania, jak różne warstwy powierzchni Marsa uformowały się w czasie. Dane mogą pomóc utorować drogę przyszłym badaniom, które będą poszukiwać podziemnych pokładów lodu.

Mając na uwadze przyszłe eksploracje Czerwonej Planety, demonstracja technologii Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment ( MOXIE ) będzie próbą wytworzenia tlenu z rozrzedzonego powietrza – cienkiej atmosfery Czerwonej Planety, w większości opartej na dwutlenku węgla.

Instrument Mars Environmental Dynamics Analyzer ( MEDA ), który ma czujniki na maszcie i podwoziu, dostarczy kluczowych informacji o dzisiejszej pogodzie na Marsie, klimacie i pyle marsjańskim.

Do brzucha Perseverance przymocowany jest, maleńki helikopter Ingenuity Mars to demonstracja technologii, która podejmie próbę pierwszego napędzanego, kontrolowanego lotu na innej planecie.

Inżynierowie i naukowcy projektu poddadzą teraz łazik próbom, testując każdy instrument, podsystem i podprogram przez najbliższy miesiąc lub dwa. Dopiero wtedy postawią helikopter na powierzchnię w celu przeprowadzenia testów w locie. Jeśli się powiedzie, Ingenuity może nadać eksploracji Czerwonej Planety napowietrzny charakter, w którym takie helikoptery służą jako zwiadowcy lub dostarczają przyszłym astronautom dostaw z dala od ich bazy.

Po zakończeniu lotów testowych Ingenuity, łazik rozpocznie poszukiwania dowodów istnienia starożytnych mikroorganizmów.