Niecały dzień po tym, jak Toronto ogłosiło, że odwoła obchody Canada Day w 2023 r. na Nathan Phillips Square z powodu „ograniczonych zasobów” w „roku skomplikowanym podatkowo”, miasto poinformowało, że jednak zmieniło decyzję.

„Miasto Toronto planuje wykorzystać pieniądze z istniejących zatwierdzonych budżetów operacyjnych, aby aktywować wszystkie programy na Dzień Kanady. Miasto będzie nadal współpracować ze swoimi partnerami, w tym innymi rządami, aby zorganizować tegoroczne obchody w całym Toronto, w tym na Nathan Phillips Square” – poinformowała rzeczniczka Toronto.

W Toronto nie obchodzono Dnia Kanady na Nathan Phillips Square od 2017 roku.

W e-mailu napisano również, że chociaż fundusze federalne na obchody z poprzedniego roku były wystarczające, aby wesprzeć w tym roku obchody, w 2023 r. wymaga się „bardzo konserwatywnego podejścia do planowania”  ze względu na ograniczenia budżetowe i różne priorytety komunikacyjne.

Wiadomość o odwołaniu pojawiła się, gdy miasto wezwało swoich mieszkańców, by apelowali do rządu federalnego o przekazanie 235 milionów dolarów na pomoc w uzupełnieniu deficytu budżetowego związanego z pandemią.

Kilka dni wcześniej  Calgary ogłosiło, że nie będzie organizować fajerwerków podczas obchodów Dnia Kanady w 2023 r., zamiast tego zdecydowało się na ulepszony pokaz pirotechniczny z udziałem świateł i dźwięków z głównej sceny w Fort Calgary. Powody odwołania fajerwerków obejmują wzgląd na wrażliwość związaną z prawdą i pojednaniem, 100. rocznicę chińskiej ustawy o imigracji oraz zakłócaniem dobrostanu ptactwa i dzikiej przyrody miasta.