Mimo podnoszenia płacy minimalnej w całym kraju, aż 54 proc. Kanadyjczyków przyznaje, że żyje od pierwszego do pierwszego, wynika z badania przeprowadzonego przez BDO Canada. Jednak niemal każdy może oszczędzać – wymaga to tylko trochę matematyki, kreatywności i ustalania priorytetów.

Powstaje pytanie, czy można oszczędzać pracując za stawkę minimalną. Trzeba przyznać, że jest to trudne. Consumer Price Index, czyli wskaźnik pokazujący zmiany kosztów utrzymania, wzrósł w marcu o 4,3 proc. w porównaniu z marcem 2022 roku. Osoby zarabiające najmniej pewnie nie będą mogły zaoszczędzić 1000 dolarów miesięcznie, ale 100 czy 200 też się liczy i w skali roku uczyni już większą kwotę „na czarną godzinę”.

Jak zabrać się za oszczędzanie? Oto pięć wskazówek, od czego zacząć.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU
  1. Przeanalizuj swoje miesięczne wydatki i przychody. Można zacząć od wyciągu bankowego z ostatniego miesiąca. Wydatki dzielimy na kategorie, np. czynsz, opłaty, artykuły spożywcze, ubezpieczenie i opłaty za samochód, paliwo i utrzymanie samochodu, jedzenie na mieście, spłata długów i kart, rozrywka i wakacje. W każdej kategorii wypisujemy wydatki, a potem je sumujemy. Następnie sumujemy wszystkie przychody, ze wszystkich źródeł. Jeśli chodzi o spłatę zadłużenia, to priorytetem powinno być spłacanie pożyczek o najwyższym oprocentowaniu, takich jak karty kredytowe.
  2. Pomyśl, gdzie możesz zmniejszyć wydatki i zaoszczędzić. Można zacząć np. od zmiany ubezpieczenia samochodu, zmniejszenia wydatków spożywczych poprzez kupowanie większych opakowań i zamrażanie tego, co zostanie, przygotowywania posiłków w domu zamiast jedzenia na mieście, zastąpienia droższych rozrywek spacerami w parku i aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, znalezieniu współlokatora, rezygnacji z subskrypcji usług, z których nie korzystamy codziennie, zmniejszenie częstotliwości korzystania z samochodu na rzecz korzystania z roweru lub komunikacji miejskiej.
  3. Wyznacz sobie cele oszczędzania. Mogą to być na przykład: 1000 dol. na „fundusz awaryjny”, 500 dol. na konto inwestycyjne, 2000 na szkolenie lub kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, dzięki czemu będziesz mógł zarabiać więcej, 100 dol. miesięcznie na szybszą spłatę długów z karty kredytowej. Cel można sobie zapisać w widocznym miejscu, by nie tracić motywacji, gdy przychodzi pokusa nadmiarowych wydatków.
  4. Oszczędzaj na TFSA lub HISA. Można oszczędzać w gotówce, ale wybierając specjalne rodzaje kont można liczyć na dodatkowe zyski z oprocentowania. Inną opcją jest po prostu oszczędzanie na innym koncie niż to przeznaczone na bieżące wydatki.
  5. Korzystaj z aplikacji ułatwiających oszczędzanie. Takie aplikacje mogą być bezpłatne. Pomagają w kontrolowaniu budżetu. Przykładem jest aplikacja Mint, która służy do śledzenia wydatków, przychodów, oszczędności i oferuje dodatkowe funkcje.