Poseł Konfederacji Grzegorz Braun nie dopuścił do wygłoszenia wykładu Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie,  tematem miał być “Polski (narastający) problem z historią Holokaustu”. By uniemożliwić wygłoszenie wykładu, poseł Braun usunął naukowca z mównicy, a także zniszczył mikrofon oraz głośnik. Na miejscu interweniowała policja.
We wtorek wieczorem w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie miał odbyć się wykład prof. Jana Grabowskiego nt. “Polskiego (narastającego) problemu z historią Holokaustu”. Grabowski to kontrowersyjny historyk, zajmujący się problematyką historii polsko-żydowskiej, który na co dzień wykłada  w Ottawie znany jest z tez o polskim współudziale w zagładzie Żydów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Grzegorz Braun po 10 minutach zablokował przemówienie Grabowskiego. Jak pisze na Twitterze Wojciech Czuchnowski z “Gazety Wyborczej”, poseł miał “zdemolować mównicę, zwyzywać dyrektora Instytutu, a następnie ‘zakończyć’ wykład”.  Grzegorz Braun miał wyrwać historykowi mikrofon, uderzyć nim o mównicę, a także powyrywać kable z głośników. Z relacji dowiadujemy się też, że polityk miał szybko zostać otoczony przez uczestników spotkania w Niemieckim Instytucie Historycznym. Potwierdzać to mogą nagrania, które pojawiły się w mediach społecznościowych.
Na jednym z nich, opublikowanym przez Zacharego Mazura z Muzeum Pollin, słyszymy, jak Braun oskarżany jest o “naruszanie mienia” Instytutu.
– I tu właśnie nie będą Niemcy uczyć Polaków historii II wojny światowej – odpowiada Braun,

Poseł  odmówił opuszczenia lokalu Niemieckiego Instytutu Historycznego, a na miejsce wezwana została policja.  Grzegorz Braun miał zakwestionować to, że pracują w służbach i dalej odmawiać opuszczenia sali.  Ostatecznie wydarzenie zostało odwołane, ponieważ, “nic nie dało się zrobić”, a policja poprosiła uczestników wykładu prof. Grabowskiego o opuszczenie budynku.

“Jeśli słowa ‘Roty’ Konopnickiej zdają się komuś zbytecznie drastyczne i anachroniczne – ‘Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz…’ – to dzisiejsza prowokacja Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie doskonale ilustruje ich aktualność” – napisał Grzegorz Braun na Twitterze.
i dodaje:  “Za wyższą konieczność uważam kładzenie kresu tego typu prowokacjom wobec narodu polskiego w momencie, kiedy znany notorycznie z antypolskiej, łajdackiej kontrfaktycznej, historycznej propagandy osobnik, zdecydował snuć narrację, w której, jak zwykle w jego twórczości, Polscy patrioci zostali obsadzeni w roli czarnych charakterów i ja temu przysłuchiwać się biernie NiE zamierzam” – napisał .

Tu pełna relacja:
https://banbye.com/watch/v_A9zSmkYLIXz8