Ceremonie ukończenia studiów z segregacją rasową dla czarnoskórych studentów odbywają się w tym roku na kilku najlepszych kanadyjskich uniwersytetach, dowiedziała się True North.

Niektóre uroczystości są organizowane przez administratorów uniwersytetów, podczas gdy inne są organizowane przez czarnoskóre organizacje studenckie na kampusie.

Ceremonie te odbywają się  w imię „antyrasizmu” oraz „równości, różnorodności i integracji”

I tak na przykład University of Toronto (U of T) był pierwszą kanadyjską instytucją, która w 2017 roku zorganizowała ceremonię ukończenia studiów z podziałem na rasy. Tegoroczna uroczystość odbyła się 4 czerwca.

Organizatorzy powiedzieli, że to  „pomaga przeciwdziałać izolacji i udrękom, które wielu czarnych studentów odczuwa na kampusie”.

Hamilton’s McMaster University zorganizował w ubiegłym  roku pierwszą ceremonię ukończenia studiów z podziałem na rasy dla „studentów identyfikujących się jako czarnoskórzy”. Impreza odbyła się ponownie w maju tego roku.

Program ceremonii obejmuje uznanie rdzennej ziemi, tradycyjne bębnienie i śpiew Lift Every Voice and Sing – nazwany „Czarnym hymnem narodowym”. Kanadyjski hymn narodowy nie pojawia się jednak w programie. Ceremonia obejmowała również  występ taneczny.

Rasistowskie ceremonie odbyły się również na wielu innych kanadyjskich uniwersytetach.